Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sud Bosne i Hercegovine je prihvatio prilagođenu optužnicu protiv Mitra Raševića Miće i Save Todorovića, bivših pripadnika Vojske Republike Srpske.

Todovića i Raševića je prvobitno optužio Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) da bi ih u oktobru ove godine uputili u Sarajevo u skladu sa izlaznom strategijom Tribunala.

Obojica se terete da su, zajedno sa drugim pripadnicima VRS, policije, paravojnih formacija i osoblja zatvora u Foči, učestvovali «u udruženom zločinačkom poduhvatu» protiv civila nesrba zatočenih u Kazneno popravnom (KP) domu Foča «koji je imao sva obilježja logora».

Terete se da su učestvovali u «planiranju, naređivanju, činjenju, podstrekavanju i pomaganju progona nesrba na političkoj, nacionalnoj, etničkoj i vjerskoj osnovi, mučenjem, premlaćivanjem, ubijanjem, nečovječnim postupanjem, prisiljavanjem na prinudni rad, prisilnim nestancima i deportaciji».

Mitar Rašević i Savo Todović, prema Tužilaštvu BiH, optuženi su po komandnoj i ličnoj odgovornosti. Rašević je bio komandir straže, a Todović zamjenik upravnika, drugi u hijerarhiji.

U KP Domu Foča držano je, prema optužnici, najmanje 700 zatočenika.

U optužnici, koju je Sud BiH prihvatio, stoji da su Rašević i Todović, učestvovali u uspostavljanju i održavanju sistema kažnjavanja i zlostavljanja zatočenika u KP Domu Foča, koje su izvršavali stražari i pripadnici vojne i civilne policije koji su, «sa njihovim dopuštenjem» ulazili u zatvor.

Tako je, prema navodima optužnice, 8. jula 1993. godine, nakon što je jedan zatočenik pobjegao, a potom uhvaćen, prvo pretučen a zatim zatočen u samicu gdje je ostao 28 dana. U tom periodu, Savo Todović ga je, zajedno sa drugim stražarima, «zlostavljao i tukao lancima i rukama po svim dijelovima tijela».

Također, kako stoji u optužnici, u periodu od juna do augusta 1992. godine, u više navrata, u KP Dom su dolazili civili i vojni policajci koji su «sa znanjem i dopuštenjem Mitra Raševića i Save Todovića» zatočenike prije premlaćivanja vezali lancima, raširivši im ruke i noge, te ih potom udarali nogama, gumenim palicama, drškama od sjekire i pesnicama. Od posljedica premlaćivanja jedan broj zatočenika je podlegao.

Prema navodima ove optužnice, Todović i Rašević su učestvovali u stvaranju sistema prisilnog rada. Tako su zatočenici morali raditi u fabrici namještaja, metalskoj i mehaničarskoj radionici, obavljati poljoprivredne radove, raditi u mlinovima i rudniku Miljevina, raščišćavati ruševine oštećenih zgrada u Foči.

U periodu od jula 1993. godine do kraja oktobra 1994, navodi se dalje, zatočenici iz KP Doma u Foči su prebačeni u druge objekte. Premještanje zatočenika nadgledali su oba optužena. Nekima od zatočenika koji su deportovani u tom periodu do danas se gubi svaki trag, dok su tijela nekih pronađena u masovnim grobnicama.

Objekat KP Doma Foča bio je jedan od najvećih zatvora na prostorima Jugoslavije. Unutar kompleksa, koji se sastojao od nekoliko zgrada, za vrijeme rata u BiH zatočenici su bili smješteni u centralnoj koja je imala četiri sprata, nekoliko radionica i tvornica namještaja. U zgradi je bilo najmanje osam samica veličine 3×3 metra. Čitav zatvorski kompleks je bio ograđen zidom visine tri metra na kojem je bila bodljikava žica, šest stražarskih kula i na svakoj mitraljez.

Među zatočenim civilima bili su muškarci od 16 do 80 godina, od kojih su neki bili i mentalno retardirani, teško oboljeli i invalidi.

Kako stoji u obrazloženju uz optužnicu, u aprilu 1992. godine u KP Domu je bilo prisutno mnogo vojnika u raznim uniformama za koje svjedoci navode da su vojnici JNA iz Užičkog korpusa, vojnici iz Crne Gore, ali je bilo i vojnika iz drugih regularnih ali ineregularnih formacija kao što su „Beli orlovi“, Arkanove i Šešeljeve vojne jedinice, čiji su vojnici mogli ući u logor kad god su htjeli.

Trenutno se pred Odjelom za ratne zločine Suda BiH vodi postupak protiv Momčila Mandića, ministra pravde u Vladi tadašnje Srpske Republike BiH, koji se, pored ostalog tereti, za formiranje logora u KP Domu Foča.

Savo Todović i Mitar Rašević bi se o krivici trebali izjasniti 15. januara 2007. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu