Ponedjeljak, 20 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH odrediovje mjesec dana pritvora za osumnjičenog Željka Zarića. Prema ovoj odluci pritvor može trajati najduže do 5. januara 2007. godine.

Željka Zarića Tužilaštvo sumnjiči za zločina protiv čovječnosti koji je navodno počinio kao pripadnik Vojne policije Bratunačke lake pješadijske brigade Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske.

Navodni zločini počinjeni su u periodu od 13. do 16. jula 1995. godine. Zarić je osumnjičen da je učestvovao u streljanjima Bošnjaka na stadionu u Bratuncu, u skladištu u Kravici, te u Domu u selu Pilice, a žrtve su bili muškarci koji su se predali pri pokušaju izvlačenja iz Srebrenice ili odvojeni od ostalih u Potočarima.

Željka Zarića su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili 5. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Sarajevski Kantonalni sud raspisao tender za audio-video usluge, ali snimci ostaju nedostupni
Kantonalni sud u Sarajevu raspisao je tender za nabavku usluge audio-video snimanja, ali uprkos tome snimci sudskih postupaka zasad neće biti dostupni medijima i javnosti, dok novinari i advokati ocjenjuju da se na taj način ne doprinosi transparentnosti rada pravosuđa.
Kolektivna dženaza za pet žrtava zločina u Prijedoru
U Memorijalnom centru Kamičani u Kozarcu u ponedjeljak će se klanjati kolektivna dženaza za pet žrtava s područja Prijedora.
EU pozdravlja Zakon o VSTV-u, ali predlaže uređenja kroz amandmane
Pravilnikom ojačana uloga šefa Kabineta VSTV-a
Tulumović i ostali: Bez pogodovanja u javnoj nabaci linearnog akceleratora