Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH je u četvrtak odbio prijedlog odbrane da osumnjičeni Mithat Novalić na slobodi sačeka potvrđivanje optužnice.

Advokat Kadrija Kolić predložio je Sudu jemstvo na svog branjenika, stavljanjem hipoteke na imovinu Novalićevog oca, što bi trebao biti garant da će, kada bude pozvan, osumnjičeni izaći pred Sud.

«Da nemam stare i bolesne roditelje, te maloljtenu djecu potpisao bih da me doživotno ovdje držite,» kazao je Novalić Sudu BiH.

Prema jos uvijek nepotvrđenoj optužnici, na regionalnom putu Repovci-Bradina 12. jula 1992. godine iz zasjede je ubijeno devet pripadnika Armije BiH. Nakon što su napadači otvorili vatru na vojnike, svakom su pojedinačno pucali u glavu, a nekima su odsječeni djelovi tijela.

Na osnovu sprovedene istrage, kao jedan od počinilaca sumnjiči se Novalić koji je bio pripadnik HVO-a. Osumnjičeni je nakon ubistava u Repovcima imenovan za zamjenika komadanta sektora, a 1993. godine, uz odobrenje HVO-a, napustio je BiH i otišao u Njemačku.

Uhapšen je 26. decembra prošle godine u Konjicu, po nalogu Suda BiH.

Prema izjavama tužiteljice Vesne Tancice, u proteklih 13 godina nekoliko puta je vođena istraga o ovom događaju, ali nijednom nije privedena kraju.

«Otkrićemo zašto su dokazi uništeni, zašto istrage nisu dale rezultate, šta se desilo.To je naša obaveza i prema porodicama ubijenih,» rekla je Tancica.

Tužilaštvo, prema sadašnjim najavama, ima 60 do 80 svjedoka u ovom predmetu.

Osumnjičeni Novalić tvrdi da nema nikakve veze sa ovim slučajem.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.