Članak

Tribunal otvorio istragu o malignim oboljenjima u Scheveningenu

15. Novembra 2016.17:42
Haški tribunal otvorio je istragu o tvrdnji Radovana Karadžića da su u sudskom pritvoru u Scheveningenu učestala maligna oboljenja, čulo se danas tokom rasprave o stanju u postupku u ovom predmetu.

This post is also available in: English

Sudija Theodor Meron rekao je da je Sud, poslije ponovljenih Karadžićevih tvrdnji da je među pritvorenicima povećan broj oboljelih od raka, angažovao dvojicu nezavisnih doktora koji trenutno sprovode istragu.

“Njihov izveštaj očekujemo do kraja novembra ili početkom decembra”, precizirao je sudija Meron.

Tribunal je, 24. marta, Karadžića, ratnog predsjednika Republike Srpske (RS), nepravosnažno osudio na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Meron je naglasio da rok za podnošenje žalbi na presudu, koje su najavili i branioci i tužioci, ističe 5. decembra. Odgovore na žalbu suprotne strane, Odbrana i Optužba moraće da podnesu do 28. februara 2017.

Karadžićev branilac Peter Robinson najavio je da ću u roku podnijeti žalbu na kojoj, kako je dodao, radi i sam Karadžić.

Karadžić je i danas ponovio da mu se zdravstveno stanje, koje je ranije bilo “perfektno”, “značajno pogoršalo” od kada je u haškom pritvoru, iako “nema prigovora na zdravstvenu službu”.

On se požalio da u pritvoru nije mogao da nastavi da se pridržava “vjerskog načina života i istočnjačke i naše narodne medicine”.

“Čudna pravila onemogućila su me da preduzmem preventivne korake u očuvanju zdravlja”, rekao je Karadžić.

Požalio se, između ostalog, i na nemogućnost korištenja Skype-a za kontakt s najmilijima. Po Karadžiću, “uslovi u zatvorima ne prate napredak čovječanstva”, a on je “deceniju odvojen od struke i porodice”.

Sudija Meron, kome je Karadžić zahvalio na dosadašnjoj pomoći, odgovorio je da će od sudskog sekretarijata zatražiti objašnjenje o iznesenim primjedbama.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English