Četvrtak, 13 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milorad Novković, predsjedavajući Nadzornog tijela za praćenje provođenja Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, kazao je kako je u narednom periodu potrebno pristupiti “efikasnijem procesuiranju složenijih predmeta ratnih zločina”.

“Nadzorno tijelo posebno naglašava potrebu da se u narednom periodu bez odlaganja pristupi efikasnijem procesuiranju složenijih predmeta ratnih zločina. Posebno se poziva Tužilaštvo BiH da pristupi procesuiranju predmeta ustupljenih od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju”, rekao je Novković.

Na konferenciji je rečeno da je u BiH prijavljeno preko 1.200 predmeta ratnih zločina gdje je poznat identitet mogućeg počinioca, ali da istraga nije sprovedena, kao i za nekoliko stotina zločina gdje su osumnjičeni nepoznati.

U cilju ubrzanja procesuiranja predmeta ratnih zločina, Evropska unija (EU) je obezbjedila za sudove i tužilaštva skoro 15 miliona eura koji su se počela koristiti početkom ove godine za rad novih 160 osoba.

“Premda je primijetan blagi pad u broju predmeta ratnih zločina, također je važna i kvaliteta istraga i presuđivanja u predmetima ratnih zločina”, rekao je Renzo Daviddi, zamjenik šefa Delegacije EU u BiH.

Konferenciju je organizovala Delegacija EU u BiH i Nadzorno tijelo za praćenje provođenja Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, koja je usvojena 2008. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Čvoriću potvrđeno sedam godina zatvora za silovanje u Zvorniku
Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je prvostepenu presudu kojom je Zdravko Čvorić osuđen na sedam godina zatvora za ratni zločin u naselju Divič kod Zvornika.
Formiran predmet protiv Milanka Kajganića i Vedrane Mijović
Državno tužilaštvo formiralo je predmet protiv Milanka Kajganića, glavnog državnog tužioca, i Vedrane Mijović, državne tužiteljice, na osnovu prijave u kojoj je navedeno da su štitili Radovana Viškovića, Milorada Dodika i Nenada Stevandića u predmetu koji se vodio protiv njih.
Suđenje za prijetnje sutkinji Seni Uzunović vodit će se pred Državnim sudom
Odbijen zahtjev Ratka Mladića za puštanje na sedmodnevni dopust
Grujčić: Odštetni zahtjev povećan na 99.800 maraka