Članak

Sejdić: Značaj razoružavanja i diskreditacija svjedoka

4. Decembra 2018.16:49
Odbrana Ahmeta Sejdića nastavila je s ulaganjem materijalnih dokaza kojima nastoji dokazati opravdanost razoružavanja mještana sela Bučje (opština Goražde), kao i da su joj bila uskraćena prava na pravičnu Odbranu.

Kako je kazala braniteljica Edina Rešidović, dio dokumenata govori o opravdanosti i značaju razoružavanja mještana Bučja, te o nadležnostima Štaba oružanih snaga Goražda i Ratnog predsjedništva.

Uloženi su i iskazi iz istrage nekoliko svjedoka Tužilaštva, koji, po Odbrani, govore o njihovom kredibilitetu i nepouzdanosti njihovih iskaza.

U spis je uvršten i upitnik Saveza logoraša Republike Srpske, u kojem je jedna svjedokinja navela da joj je suprug zarobljen u Bučju kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS). U drugom aktu iz Saveza, druga svjedokinja, po Odbrani, netačno navodi da je provela dvije godine u logoru.

Tužilac Vladimir Simović imao je prigovore relevantnosti i zakonitosti uloženih dokaza, a u vezi s aktima iz Saveza logoraša prokomentarisao je da građani nekad daju drugačije podatke ukoliko misle da će imati koristi.

Odbrana je uložila i set dokaza, kojima nastoji dokazati poteškoće u ostvarivanju prava na Odbranu i probleme u dobijanju svih dokaza od Tužilaštva.

Tužilac Simović je kazao da su Odbrani dostavljeni svi dokazi, ali da razumije da je “dobra priča za medije da Tužilaštvo krije dokaze”.

Sejdiću, bivšem komandantu Prve višegradske brigade Armije BiH, sudi se za nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti, kao i ratnim zarobljenicima, pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS), u periodu od jula 1992. do februara 1993. godine.

Odbrana je s današnjim setom dokaza uložila ukupno 193 materijalna dokaza. Narednih dana izjasniće se da li će ih biti još nakon što joj je omogućen uvid u spis jednog drugog predmeta.

Nastavak suđenja zakazan je 18. decembra.

 

Marija Taušan