Petak, 12 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je pojašnjeno iz Odjela za pravna pitanja, u ovoj grupi sa radom će nastaviti dosadašnji članovi radne grupe za sukob interesa jer su smjernice te grupe već usvojene.

VSTV BiH usvojio je i prijedlog izmjena i dopuna Uputstva za izradu planova za rješavanje predmeta ratnih zločina u tužilaštvima.

Prema izmjenama, planove za rješavanje zaostalih predmeta ratnih zločina okružna i kantonalna tužilaštva dostavljat će federalnom i republičkom tužilaštvu, a Tužilaštvo BiH izvještaje će dostavljati VSTV-u, koji će ih dostavljati Nadzornom tijelu za praćenje provođenja Strategije za procesuiranje ratnih zločina.

Izvještavanje o realizovanim predmetima dostavljat će se na polugodišnjem i godišnjem nivou.

U izvještajima tužilaštava bit će broj riješenih predmeta, kategorizacija, ali i pojašnjenja pojedinih tužilaštava o predmetima koje nisu riješili.

Kada je u pitanju sprovođenje Državne strategije za procesuiranje predmeta ratnih zločina, a kako je 2015. istekao rok za rješavanje najtežih predmeta, predloženo je i da se napravi izmjena u smislu da će Tužilaštvo BiH “prioritetno” rješavati najsloženije predmete.

Kako je rečeno na sjednici, izmjene su urađene zbog toga što je došlo do izmjene u načinu finansiranja projekta.

 

Najčitanije
Saznajte više
Osnovni sud u Banja Luci
Utvrđivanje odgovornosti ili odbacivanje tužbe protiv sutkinje iz Banje Luke
Ured disciplinskog tužioca zatražio je utvrđivanje odgovornosti sutkinji Osnovnog suda u Banjoj Luci Biljani Vučetić, dok je njena punomoćnica predložila da se disciplinska tužba odbaci.
Miroslav Kraljević: Analiza prenesenih izjava
Na suđenju načelniku opštine Vlasenica Miroslavu Kraljeviću za izazivanje mržnje, odnosno veličanje osuđenih za ratne zločine, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je o prikupljanju medijskih objava o govoru optuženog.
Debevec i ostali: Svaki dokument u OSA-i prvo pregleda direktor