Članak

Predložene mjere zabrane osumnjičenima za zločine u Kladnju

27. Marta 2013.00:00
Tužilaštvo BiH zatražilo je određivanje mjera zabrane osmorici nekadašnjih pripadnika policije i Teritorijalne odbrane (TO) optuženih za zločine protiv civila u Kladnju počinjene 1992. i 1993. godine.

This post is also available in: English

Odbrane optuženih, navodeći da prijedlog optužbe nije osnovan, usprotivile su se predloženim mjerama zabrane.

Sud BiH odluku će donijeti naknadno.

Tužilac Dragan Čorlija zatražio je da Sud BiH svim optuženima zabrani napuštanje mjesta boravišta, te ih obaveže da se dva puta sedmično javljaju u policijsku stanicu.

Čorlija je predložio da se optuženima oduzmu putne isprave i zabrani izdavanje novih, te da im se zabrani kontaktiranje sa oštećenim i saučesnicima.

„Optuženi su svjesni težine krivičnog djela, te da je najmanja zaprijećena kazna deset godina, što bi moglo uticati da napuste mjesto boravišta“, kazao je Čorlija.

Za zločin počinjen u mjestu Stupari (općina Kladanj), Tužilaštvo tereti Safeta Mujčinovića, Selmana Busnova, Nusreta Muhića, Zijada Hamzića, Ramiza Halilovića, Nedžada Hodžića, Hariza Habibovića i Osmana Gogića.

Oni su optuženi da su od maja 1992. do druge polovine jula 1993. godine učestvovali u nezakonitom zatvaranju, nečovječnom postupanju, premlaćivanju i nanošenju teških tjelesnih povreda civilima u mjestu Stupari (općina Kladanj).

Branioci optuženih naveli su da su predložene mjere zabrane neosnovane, obzirom da je optuženima u interesu da se predmet što prije završi te da nemaju namjeru da napuštaju mjesto boravišta, niti da utiču na svjedoke.

“Od događaja je prošlo više od 20 godina, osam godina od otvaranja istrage, a deset godina od toga da je spis bio u Haškom tribunalu”, kazao je Fahrija Karkin, branilac optuženog Osmana Gogića.

Karkin je predložio da se predmet protiv optuženih ustupi Kantonalnom sudu u Tuzli.

Albina Sorguč


This post is also available in: English