Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH
Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Sud je donio rješenje da se ročište održi bez pomoćnika državnog pravobranioca, koji nije mogao pristupiti zbog zdravstvenih razloga.

Na ročištu je nalaz i mišljenje o pretrpljenim duševnim bolovima iznio vještak neuropsihijatar Oleg Grubač, koji je rekao da je Nedžad Hodžić pretrpio strah jakog intenziteta u trajanju od sedam dana, srednjeg intenziteta narednih šest mjeseci, a slabijeg intenziteta do kraja trajanja mjera zabrane koje su mu bile izrečene tokom postupka, odnosno u trajanju 21 mjesec i 18 dana.

“Strah blagog intenziteta povremeno trpi sada pri podsjećanju na sam stresni događaj”, kazao je Grubač.

On je rekao da nakon izrečenih mjera dolazi do stanja šoka kod Hodžića, gdje je prisutna otežana sposobnost shvaćanja, poteškoće u koncentraciji, prisjećanje na sam traumatski događaj u vidu “flash back” fenomena i košmara.

“Osjećao se bespomoćno, ugroženo, i navodi da je cjelokupna situacija utjecala na njegov poslovni angažman”, kazao je Grubač.

Današnjim ročištem završen je dokazni postupak, a Hodžićev pravni zastupnik Kenan Hadžimuhović je rekao da nema primjedbi na provedeni dokazni postupak.

U završnoj riječi on je kazao da na temelju provedenog dokaza putem vještačenja traži novčani iznos u vrijednosti od 8.000 KM.

“Umjesto iznosa od 5.500 KM, potražujemo iznos od 8.000 KM. U preostalom dijelu, službeni zahtjev ostaje nepromijenjen”, rekao je Hadžimuhović.

Apelaciono odjeljenje Suda BiH je u maju 2019. potvrdilo prvostepenu presudu kojom je Hodžić, zajedno s još šest osoba, oslobođen optužbi za ratni zločin počinjen na području Kladnja u periodu od maja 1992. do jula 1993. godine.

Nedžadu Hodžiću, Selmanu Busnovu, Safetu Mujčinoviću, Nusretu Muhiću, Zijadu Hamziću, Ramizu Haliloviću i Osmanu Gogiću se sudilo za nezakonito zatvaranje srpskih civila u Stuparima kod Kladnja, kao i za njihovo premlaćivanje i nečovječno postupanje.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.