Utorak, 8 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Orićevo kretanje je odlukom Državnog suda ograničeno na Kanton Sarajevo i Zeničko-dobojski kanton, a privremeno su mu oduzete i putne isprave.
U slučaju da Orić prekrši izrečene mjere zabrane, može mu se odrediti pritvor.
Tužilaštvo BiH sumnjiči Orića za učešće u ubistvima više srpskih civila počinjenim u selu Zalazje kod Srebrenice u ljeto 1992. godine.
Sud BiH je mjere zabrane odredio na osnovu prijedloga Tužilaštva BiH, a nakon što je Orić izručen iz Švicarske. U toj zemlji je uhapšen 10. juna po potjernici iz Srbije za zločine počinjene na području Srebrenice.
Zahtjev za izručenje poslali su Srbija i BiH. Orić je u Švicarskoj proveo u pritvoru dvije sedmice, nakon čega je prihvaćen zahtjev za izručenje iz BiH, s obzirom da Državno tužilaštvo vodi istragu protiv Orića od 2009. godine.
Najčitanije
Saznajte više
Sutkinja Sena Uzunović objasnila zašto je podnijela krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika
Sena Uzunović, sutkinja Suda Bosne i Hercegovine, podnijela je krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, za lažno prijavljivanje i davanje dara ili drugih oblika koristi, jer je nakon izricanja presude rekao da je došao njen blizak rođak i tražio novac za oslobađajuću presudu, potvrdila je sutkinja za Detektor.
Ambasada Ukrajine osudila postavljanje spomenika ruskom diplomati u BiH
U Istočnom Sarajevu 8. jula postavljena je bista Vitaliju Čurkinu, preminulom ruskom ambasadoru u Ujedinjenim nacijama koji je zaustavio rezoluciju za osudu genocida u Srebrenici. Iz Ambasade Ukrajine naveli su za Detektor da je to čin revizionizma i provokacije.
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina