Petak, 13 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Optuženi je kazao kako se ne osjeća dobro i da za sutra ima zakazan pregled kod psihijatra, a pomoć mu je pružila i ekipa hitne medicinske pomoći, nakon čega je suđenje odgođeno.

Za zločine počinjene u Orašju optuženi su Đuro Matuzović, Ivo i Tado Oršolić, Marko Dominković, Joso Nedić, Marko Blažanović, Mato i Anto Živković, Stjepo Đurić i Mirko Jurić. Prema optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici komandnih struktura Hrvatskog vijeća obrane (HVO) te vojne i civilne policije u Orašju.

Na teret im je stavljeno da su počinili progon srpskog stanovništva i to ubistvima, zatvaranjem ili drugim teškim oduzimanjem fizičke slobode, mučenjima, silovanjima i drugim nečovječnim djelima. Matuzović, Živković i Đurić su optuženi i da su, zajedno s njima poznatim pripadnicima Vojne policije HVO-a, u šupi u Donjoj Mahali i u logoru u osnovnoj školi u tom mjestu, učestvovali u ubistvima, mučenjima i nečovječnom postupanju prema ratnim zarobljenicima.

Nastavak suđenja zakazan je za 17. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Vidoje Blagojević i ostali: Pobjegao kad je vidio šta se dešava u Karakaju
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je učestvovao u prevozu lica bošnjačke nacionalnosti iz Pilice u Karakaj i kako je pobjegao kad je vidio šta se tamo dešava.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Bez saznanja o razmjenama zarobljenih u Teočaku i Sapni
Na suđenju za zločine na području Sapne, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine pojasnili su ulogu Komisije za razmjenu ratnih zarobljenika, koja je djelovala u Tuzli.
Duško Zorić: Svjedoku rečeno o “namještanju“ optuženom
Stanić i ostali: Odvedeni u logor “Sušica”
Milan Mijić: Nabacano oružje u Jusićima
Zukanović i ostali: Saznanja o zatvorenim srpskim civilima