Srijeda, 2 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ranko Žuža, koji je bio zatvoren u logoru Čelebići, ustvrdio je da ga je Macić 12. augusta 1992. udarao nogama na kojima su bile vojničke čizme u predjelu bubrega, od čega je zadobio teške bolove i krvarenje. Žuža je ispričao da je masovno premlaćivanje nastalo nakon što je zarobljenike posjetio Međunarodni crveni križ.

“Glava mi je bila malo dignuta jer su mi ruke bile iza glave i siguran sam da me udarao Macić nogama u bubrege. Poslije je prošao ispred mene i vidio sam da i ostali zatvorenici prolaze kao i ja”, kazao je Žuža, opisujući masovno premlaćivanje zatvorenika koje je trajalo oko sat vremena.  

Žuža je istaknuo da je oko 250 zarobljenika bilo u Čelebićima kada se desilo masovno premlaćivanje i svi su imali “isti tretman”. 

Tužilaštvo BiH tereti Macića, bivšeg pripadnika Armije BiH (ABiH), za ratni zločin počinjen nad ratnim zarobljenicima i civilima srpske nacionalnosti u logoru Čelebići i Sportskoj sali “Musala” (općina Konjic).

Macić je, kako se navodi u optužnici, sudjelovao u ubistvu dva srpska civila u logoru Čelebići 1992. godine, te u nanošenju teških povreda zatvorenim civilima i ratnim zarobljenicima u “Musali”.

Žuža je dodao da mu je zarobljenik Željko Čečez rekao da je Macić ubio zarobljenika Milorada Kuljanina u junu 1992. godine.

“Nakon što nam je to ispričao, Čečeza su pozvali da izađe, čuli su se udarci i jauci. Nakon što su ga pretukli, rekli su da ga unesemo na njegovo mjesto. Neko ga je unio i znam da je posljednje što je rekao bilo da mu trne lijeva strana i nije se više javljao”, kazao je Žuža, dodavši da je Čečez sutradan iznesen mrtav.

Svjedok je kazao da je u Čelebiće doveden 26. maja 1992., da bi ga septembru 1992. godine prebacili u Sportsku salu “Musala” (općina Konjic), odakle je pobjegao godinu dana kasnije.

“Macić je bio stražar u ‘Musali’, ali mi nije poznato da li je bio stražar i u Čelebićima ili je dolazio samo povremeno. Dok sam bio u ‘Musali’, nisam vidio da je ikoga tukao tamo, ali je maltetirao mog strica Ristu Žužu, koji je bio mentalno bolestan. Skidali su ga golog, šišali na ćelavo (…), kazao je Žuža.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrane, svjedok je rekao da u izjavi, koju je dao 23. jula 1997. godine Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA-i), nije spominjao da je pretučen u augustu 1992. jer je tada govorio općenito o stradanju srpskog naroda u Bradini (općina Konjic).

Nastavak suđenja zakazan je za 16. juni ove godine, kada će Tužilaštvo saslušati novog svjedoka.

A.S.

Najčitanije
Saznajte više
Podignuta optužnica protiv Ranka Debeveca i Osmana Mehmedagića godinu i po od hapšenja
Protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podignulo je optužnicu godinu i pol dana nakon njihovog hapšenja.
Lučić i ostali: Revizija pokazala nedostatke u trošenju reprezentacije i korištenju vozila
Na suđenju bivšem ministru za ljudska prava i izbjeglice Milošu Lučiću i ostalima za zloupotrebu položaja, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine govorili su o nedostacima i neuobičajenim situacijama koje su utvrdili prilikom revizija poslovanja u vezi sa troškovima reprezentacije i korištenja službenih vozila.
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću