Članak

Kovać: Obični brigadni policajac

15. Septembra 2010.15:33
Svjedok Odbrane Ante Kovaća kazao je da optuženi nije tokom 1993. godine bio zapovjednik Brigadne policije Viteške brigade Hrvatskog vijeća obrane, već obični “brigadni policajac”.

This post is also available in: English

Slaven Kraljević, bivši načelnik obavještajne službe Viteške brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO), na obnovljenom suđenju Anti Kovaću rekao je da je optuženi tokom 1993. godine radio na osiguranju komande Viteške brigade, te da nije mogao hapsiti i privoditi civile u Vitezu.

“Kovać je bio obični brigadni policajac, a njihova zadaća je bila da vrše obezbjeđenje stožera. Redovno sam izvještavao zapovjednika, ali nikada na referisanjima nisam vidio Kovaća”, dodao je Kraljević.

Ante Kovać je nepravosnažnom presudom Suda BiH u julu prošle godine osuđen na 13 godina zatvora, nakon što je proglašen krivim da je, kao komandant Brigadne vojne policije Viteške brigade HVO-a, tokom 1993. godine učestvovao u silovanjima, nezakonitom hapšenju i zatvaranju bošnjačkih civila u prostorije Radničkog univerziteta, kinosalu i prostorije SDK-a u Vitezu.

Prvostepena presuda je ukinuta u aprilu ove godine, nakon čega je počelo obnovljeno suđenje.

Svjedok Kraljević je također kazao da se sjeća kako je krajem augusta 1993. godine ispitivao izvjesnog Mirsada Grabusa u Radničkom univerzitetu u Vitezu, nakon što je Grabus priveden iz vozila koje je imalo oznaku Međunarodnog Crvenog krsta.

“Njegovo hapšenje nije mogla vršiti Brigadna policija, jer su bili u stožeru, dakle mogla je vojna ili civilna policija. Nisam ga maltretirao, niti mi je rekao da je ranije maltretiran. Pričao sam s njim o vojnim planovima Armije BiH, i s obzirom da ih je znao, zaključio sam da je vojnik”, dodao je svjedok.

Tužilaštvo BiH smatra da je Kovać 21. augusta 1993. godine naredio vojnim policajcima da zaustave i privedu automobil sa oznakom Međunarodnog Crvenog krsta u kome su se nalazile bolesne civilne osobe bošnjačke nacionalnosti – svjedokinja A, Nadžija Pekmić i Mirsad Grabus – te da ih protuzakonito liše slobode i zatvore u prostorije Radničkog univerziteta.

U optužnici stoji da su civile pretresli vojni policajci, te im oduzeli sve vrijedne predmete, dok je osoba pod pseudonimom A zatvorena sama u jednoj kancelariji Doma kulture, gdje ju je Kovać silovao.

Na ovom ročištu iskaz je dala i Renata Šero, koje je kazala da je 1993. godine bila vojna policajka Viteške brigade, te da su je u augustu nazvali iz Brigade policije i zamolili da pretrese “jednu stariju žensku osobu”.

“Ušla sam u sobu i tamo je bila starija žena, koja je rekla da je operisala čir. Kada sam joj rekla da mi pokaže, ispod zavoja je izvukla svežanj novca. Sve što sam našla ostavila sam na stolu, i kada sam završila pretres, pozvala sam brigadnog policajca i vratila se u komandu Vojne policije, tako da zaista ne znam šta se desilo s tim stvarima”, ispričala je Šero.

Odbrana je na ovom ročištu bez prisustva javnosti saslušala još jednog zaštićenog svjedoka.

Prema službenom rasporedu Suda, naredno ročište održat će se 22. septembra 2010. godine.

Povezani članci

Denis Džidić


This post is also available in: English