Članak

Karagić: “Nisam ubijao, hapsio ili protjerivao civile”

12. Juna 2017.15:10
Na suđenju za zločine počinjene u Doboju, optuženi Slobodan Karagić je rekao da je bio pripadnik jedinice “Crvene beretke”, ali da nikada nije ubijao, hapsio ili protjerivao civile.

Svjedočeći u svoju korist, Karagić je izjavio da je 9. maja 1992. godine pristupio jedinici “Crvene beretke” koja je djelovala u okviru Centra službi bezbjednosti (CSB) Doboj. Objasnio je da je nakon prijave, sa oko 120 osoba, upućen na poligon za obuku kod Doboja.

“Mi smo o toj jedinici znali da dolazi iz Srbije, da su njeni pripadnici iz Državne bezbjednosti, da imaju crvene beretke i da će vršiti obuku kod nas u Doboju. Riki je u jedinici bio glavni, a osim njega sjećam se Njegoša, Dikca, Kovača…”, kazao je Karagić.

Tokom obuke u maju 1992. godine, kako je rekao optuženi, Riki i Dikac su došli na poligon kod škole i sa sobom doveli šest civila.

“Nakon 15 minuta samo su se čuli jauci, dreka… Vozila su se odjednom brzo upalila i odjurila. Riki i Dikac se više nikada na tom mjestu nisu pojavili, a mi smo čuli da su jaukali jer su počeli da gore”, kazao je Karagić.

Na pitanje zašto su Riki i Dikac počeli da gore, Karagić je odgovorio da ne može sa sigurnošću to tvrditi, ali da je njegova pretpostavka da su se zapalili prilikom paljenja tijela civila.

Dodao je da je obuka trajala 21 dan, nakon čega su 30. maja 1992. svi dobili crvene beretke, te su odvedeni u Dom policije, gdje je, kako je rekao Karagić, postavljen za komandira jedinice.

Prema optužnici, Karagić je, kao vođa jedinice “Crvene beretke”, optužen za učešće u nezakonitom hapšenju, zlostavljanju, silovanjima i uništavanju imovine Bošnjaka i Hrvata. Optužnica ga tereti da je, zajedno sa Jorgom i Rikijem, krajem maja 1992. iz zatvora Spreča izveo nekoliko zatvorenika. Jorga i Riki su ove zatvorenike odveli prema kampu “Crvenih beretki” i ubili ih, a njihova tijela do danas nisu pronađena, stoji u optužnici.

Na pitanje da li je ikada ubijao, hapsio ili protjerivao civile, Karagić je odgovorio da nije.

Prema Karagiću, 8. juna 1992. godine počela su borbena dejstva te je on pet ili šest dana bio s jedinicom na terenu, da bi po povratku, 14. juna, u akciji ranjen u nogu.

“Po povratku iz bolnice, nekako je u jedinici atmosfera već bila protiv mene. Neki su mislili da ih ja vodim u smrt, ali ostao sam komandir. Posljednju akciju s tom jedinicom imao sam krajem juna, kada me je zamjenik načelnika CJB-a Doboj Milan Savić poslao u Teslić da uhapsim dvije osobe za koje su znali da švercuju oružje sa Bošnjacima”, izjavio je Karagić.

Optuženi je rekao da ove “švercere” niko iz Teslića nije smio uhapsiti, zbog čega je poslata njegova jedinica.

“Taj dan nismo uspjeli da ih privedemo. Bili smo smješteni u jednom hotelu u Tesliću, gdje smo sutradan ujutru napadnuti. Odvode nas u policijsku stanicu u Tesliću, gdje sam zatvoren do 27. jula 1992. godine. Za to vrijeme optužen sam pred Sudom u Tesliću da sam vršio progon muslimanskog stanovništva, iako nikada nisam osuđen”, kazao je Karagić.

Nakon povratka u Doboj, Karagić više, kako je ispričao, nije bio komandir jedinice.

“Samo sam im rekao: ‘Momci, hvala i doviđenja.’ Nikada više nisam imao nikakvog posla s njima”, dodao je Karagić.

Naredno ročište zakazano je za 3. juli, kada će optuženi nastaviti sa svjedočenjem u svoju korist.

Dragana Erjavec