Nedjelja, 9 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na statusnoj konferenciji uoči početka suđenja, Tužilaštvo BiH je najavilo da će za saslušanje svjedoka i izvođenje materijalnih dokaza trebati ukupno 44 dana.

Jukića Tužilaštvo BiH tereti da je, kao pripadnik brigade “Rama” Hrvatskog vijeća obrane (HVO), u periodu od jula do kraja septembra 1993. vršio progon civilnog stanovništva bošnjačke nacionalnosti.

Jukić je optužen da je 7. jula 1993. godine, ili približno tog dana, u Vatrogasnom domu u Prozoru, u kojem se nalazilo sjedište Vojne policije HVO-a Prozor, maltretirao jednog civila tako što mu je zapaljenom cigaretom pržio lice i napravio mu križ na desnom obrazu.

Tužilaštvo BiH je istaklo da će u dokaznom postupku saslušati 81 svjedoka, od kojih će devet biti zaštićeno.

Zlatko Milović, Jukićev branilac, na ovom ročištu nije iznosio plan izvođenja dokaza.

Jukića su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili u novembru 2011., od kada se nalazi u pritvoru, a Sud BiH je optužnicu protiv njega potvrdio 24. februara 2012. godine. Protiv Jukića je podignuta i druga optužnica, koja je potvrđena u martu ove godine.

                                                                                                                                           D.E.
Najčitanije
Saznajte više
Državno tužilaštvo treba preuzeti predmet povezan s Memorijalnim centrom Srebrenica
Dok se u Srebrenici nastavljaju saslušavati sadašnji i bivši saradnici Memorijalnog centra, sagovornici Detektora smatraju da Državno tužilaštvo može i treba preuzeti ovaj predmet kako bi se zbog njegove osjetljivosti otklonile sumnje u objektivnost i nepristrasnost postupanja.
Filmovi o BiH, Ukrajini i Ruandi na ovogodišnjem SFF-u
Na 32. izdanju Sarajevo Film Festivalu (SFF) svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, dok će u programu Suočavanje s prošlošću biti prikazan film “Identitet” koji govori o djeci rođenoj kao posljedica ratnog seksualnog nasilja - osobama koje su proživjele diskriminaciju, stigmu, traumu.
CIK podigao prag tolerancije za zloupotrebe predizborne kampanje