Članak

Novi sukob OSCE-a i Tužilaštva BiH

16. Juna 2016.13:03
Nakon što je sutkinja Joanna Korner u svojoj analizi kritikovala rad Tužilaštva BiH na predmetima ratnih zločina, glasnogovornik te institucije je rekao da se radi o napadu na pravosuđe.

This post is also available in: English

Sudkinja Korner je zaključila da je neophodno izvršiti pregled i kontrolu optužnica koje rade tužioci Tužilaštva BiH, i da se treba prestati sa praksom podizanja optužnica u cilju “ispunjenja norme“, ili pritisaka medija ili grupa žrtava.

“Ova navodna analiza je napad na pravosudne institucije. Način da šef Misije OSCE vrši upliv u predmete obuhvaćen je određenim istražnim radnjama u predmetu ‘Radončić i drugi'“, kazao je glasnogovornik Tužilaštva BiH, Boris Grubešić.

Jonathan Moor, šef misije OSCE odgovorio je da to nije pitanje nekog rata i sukoba, naglasivši da je predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH, Milan Tegeltija, rekao da preporuke već imaju podršku te institucije.

Korner je navela da Tužilaštvo BiH svoju pažnju treba usmjeriti na osumnjičene koji su imali zapovjedne odgovornosti, to jest na one osobe koje su naredili izvršenje zločina.

“U cilju smanjenja broja preostalih predmeta, preporučuje se da Tužilaštvo BiH i sudije izvrše potpuni pregled predmeta u kojima još nije započeo postupak, kako bi utvrdili da li neki od njih zadovoljava kriterije za ustupanje sudovima entiteta“, navela je Korner u analizi koju je u Sarajevu predstavila Misija OSCE u BiH.

Prema Korner, kada istraga ukaže na činjenicu da osumnjičeni ne zadovoljava kriterije vođenja postupka protiv njega pred Sudom BiH, Tužilaštvo BiH bi trebalo ustupiti istragu tužilaštvima entiteta.

“Trebalo bi prestati sa praksom podizanja optužnica protiv osumnjičenih u cilju ispunjenja norme, ostvarenja povoljnih statističkih pokazatelja ili usljed pritiska medija ili grupa žrtava. Ne bi trebalo trošiti dragocijeno vrijeme i resurse na nastojanje utvrđivanja identiteta ‘nepoznatih’, nisko rangiranih počinilaca koji su povezani sa istragom protiv visoko rangiranog osumnjičenog. Naglasak bi trebao biti na kvalitetu, a ne na kvantitetu“, stoji u izvještaju sutkinje Korner.

Također, Korner je preporučila da se uvedu obaveze za tužioce i istražitelje da pohađaju dodatni kurs na temu elemenata zločina i oblika odgovornosti najmanje jedanput godišnje, tokom prve dvije godine rada u Posebnom odjelu za ratne zločine Tužilaštva BiH.

Kada je u pitanju glavni tužilac Tužilaštva BiH, Goran Salihović, prema analizi sutkinje Korner, on bi trebao da pokrene promjenu strukture, neophodne za efikasan rad Tužilaštva BiH. Preporuka je da se imenuje izvršilac na mjestu “šefa za vođenje postupka“, koji bi pružio pomoć u radu zamjenika glavnog tužioca.

“Odgovornost glavnog tužioca ne bi trebala obuhvatati svakodnevno upravljanje radom na predmetima ratnih zločina. Ta odgovornost trebala bi biti povjerena zamjeniku glavnog tužioca“, navedeno je u izvještaju.

Moor je kazao da sutkinja Korner angažovana da uradi analizu o procesuiranju ratnih zločina na osnovu razgovora sa sudijama i tužiocima koji rade na tim predmetima.

“Same institucije, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV), Tužilaštvo BiH i Sud BiH treba da reaguju i realiziraju preporuke, ako to žele“, kazao je Moor, napomenuvši da misija OSCE prati vođenje sudskih postupaka u BiH od 1996. godine.

Na upit zašto ranije nije angažovana sutkinja Korner kako bi uradila analizu, Moor je kazao da je njegov mandat u OSCE oko godinu i pol.

Erna Mačkić


This post is also available in: English