Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko je vlastima Republike Srpske dao rok od tri mjeseca da ponište priznanja koja su dali Radovanu Karadžiću i ostalim osobama osuđenim za ratne zločine.
Momčilo Krajišnik, koji je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Haagu osuđen za ratne zločine počinjene u Bosni i Hercegovini, preminuo je u 75. godini u Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci od posljedica infekcije novim koronavirusom, saopćeno je iz ove institucije.
Nakon što je haški osuđenik Momčilo Krajišnik pokrenuo inicijativu za rješavanje pitanja stvaralaca Republike Srpske (RS), predsjednici političkih partija koje učestvuju u Narodnoj skupštini RS-a jučer su potpisali izjavu o podršci inicijativi isplate valorizovane naknade za ratni period za prvi saziv poslanika, što je u periodu obilježavanja zločina u Prijedoru dodatno povrijedilo preživjele i članove porodica žrtava, dok borci za ljudska prava ovo smatraju ismijavanjem.
Mehanizam za međunarodne tribunale za sada nije poduzeo nikakve mjere nakon što se haški osuđenik Radovan Karadžić iz pritvorske jedinice javio telefonskim putem na tribinu održanu u Podgorici, potvrdio je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) njegov advokat Peter Robinson.
Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik povukao je sa sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) prijedlog zakona koji bi trebao regulisati prava izabranih predstavnika RS-a u periodu od 1991. do 1996. godine.
Haški osuđenik Momčilo Krajišnik, koji je na slobodi već dvije godine, kazao je da je teško živjeti sa etiketom ratnog zločinca, ali da je njemu savjest čista.
Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić je iskazima trojice svjedoka Odbrane nastojao da opovrgne postojanje plana za nasilni progon Muslimana i Hrvata iz Bosanske krajine, za koji je optužen.
Peti dan svjedočenja na suđenju Radovanu Karadžiću, svjedok Momčilo Krajišnik je izjavio da politika srpskog rukovodstva u BiH nije bila etničko čišćenje, kao što se navodi u optužnici.
U nastavku suđenja Radovanu Karadžiću, svjedok Odbrane Momčilo Krajišnik negirao je da su za bombardovanja Sarajeva krivi srpski politički lideri, ustvrdivši da je Vojska Republike Srpske (VRS) samo uzvraćala na vatru iz grada.
Unakrsno ispitujući Momčila Krajišnika, svjedoka Odbrane, Haško tužilaštvo je dokazivalo da je političko vođstvo bosanskih Srba, predvođeno optuženim Radovanom Karadžićem, odredilo vojsci šest strateških ciljeva, od kojih je prvi bilo nasilno razdvajanje