Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) ponovo je odbio zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Gorana Jelisića, osuđenog pred Haškim sudom na 40 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima i Hrvatima u Brčkom.
Predsjednik Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) Carmel Agius je od svog imenovanja odbio tri zahtjeva haških osuđenika za prijevremeni izlazak na slobodu jer smatra da nisu pokazali znakove rehabilitacije, uvodeći tako novu praksu koju pozdravljaju predstavnici žrtava.
Svjedokinja Državnog tužilaštva ispričala je na suđenju za zločine počinjene u Brčkom kako je njen suprug ubijen u tom gradu 1992. godine na svoj rođendan.
Haški sud odbio je zahtjev Gorana Jelisića zvanog Adolf da bude prijevremeno oslobođen s izdržavanja kazne od 40 godina zatvora na koju je osuđen zbog zločina nad Bošnjacima i Hrvatima u Brčkom.
Nakon što su iznesene završne riječi Optužbe i Odbrane, Osnovni sud Brčko Distrikta zakazao je izricanje presude Moniki Karan-Ilić za petak, 17. maj ove godine.
U nastavku suđenja pred Osnovnim sudom Brčko Distrikta, svjedok Odbrane Monike Karan-Ilić kazao je da je čuo da je Goran Jelisić 1992. godine maltretirao optuženu.
Prva tri svjedoka Odbrane na suđenju Moniki Karan-Ilić pred Osnovnim sudom u Brčko Distriktu kazala su da je optužena početkom maja 1992. godine bila u kući svog oca, ponekad uplašena i uznemirena.
Svjedok Tužilaštva Brčko Distrikta je kazao da mu je u maju 1992. godine u policijskoj stanici u Brčkom optužena Monika Karan-Ilić prijetila da će ga ubiti.
Svjedočeći u svoju korist pred Osnovnim sudom Brčko Distrikta, Branko Pudić je rekao da je u maju i junu 1992. godine vidio premlaćivanja zatvorenika u logoru Luka, ali da u njima nije učestvovao.
Svjedok Haškog tužilaštva na suđenju Radovanu Karadžiću izjavio je da policija i civilne vlasti nisu mogli kontrolisati organizovane grupe koje su pravile probleme u Brčkom nakon izbijanja sukoba u maju 1992. godine.