Bez zaključaka o pismu EU upućenom VSTV-u
“Mislim da se trebamo sabrati, osmisliti adekvatnu reakciju i, hladne glave i puno manje umorni, odlučiti kako ćemo se postaviti u ovoj situaciji”, kazao predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija nakon desetosatne sjednice.
Jens Woelk, viši pravni savjetnik za pitanja EU integracije u VSTV-u, rekao je da je na ovoj sjednici “urađen ozbiljan posao do posljednjeg trena” i da je to upravo ono što se pismom htjelo.
Tegeltija je naglasio da se pismo sastojalo iz tri bitna dijela, koji se odnose na izbor i imenovanja sudija i tužilaca i odgađanja prošle sjednice VSTV-a, podnošenje imovinskih kartona te ocjenjivanje rada nosilaca pravosudnih funkcija. Također je istakao da je javnost ovo pismo posmatrala kao kritiku.
Osvrćući se na sjednicu kada su kandidati sa izbora za glavne tužioce četiri tužilaštva vraćeni bez da su izložili svoje programe rada, Tegeltija je kazao da može prihvatiti odgovornost da nisu dostavljeni materijali na vrijeme, no da za podnošenje imovinskih kartona i ocjenu rada ne postoji nikakva odgovornost VSTV-a.
Goran Nezirović je ustvrdio da ovog pisma ne bi bilo da VSTV nije pružio podršku Tegeltiji.
“Mi smo zaključili ono što smo zaključili na osnovu jednog novinskog članka i nije se radilo ni o kakvoj bezuslovnoj podršci”, rekao je Nezirović, naglasivši da nisu tačni pojedini navodi da se glasalo nakon videosnimka.
On je kazao i da se ne smije reći da se radi o protestima izmanipulisanih građana, a Tegeltija je pojasnio da on nikada nije ni rekao da su “građani izmanipulisani na proteste”, nego da ministar sigurnosti Dragan Mektić ne može pozivati građane na građanske proteste, jer oni građani koji se odazivaju pristaju da budu dio političkih protesta.
Nezirović je istakao da je proces imenovanja sudija Ustavnog suda Federacije trajao nerazumno dugo, kao i da se odložena sjednica nije mogla održati jer se onda ne bi ispoštovala procedura.
Također je dodao da je VSTV svojim greškama doveo do podjele u društvu, te da se oko VSTV-a stvaraju medijski i politički blokovi.
“Smatram da je ovo pismo bilo pritisak usmjeren na nas u vrijeme kada ministar sigurnosti poziva na državni udar”, kazala je Ružica Jukić.
Članica VSTV-a Jadranka Ivanović je naglasila kako se ne osjeća odgovornom “jer se neko vratio kući”, te podržala Tegeltiju u tvrdnji da je VSTV poduzeo sve kada su u pitanju imovinski kartoni i ocjenjivanje rada.
Jadranka Lokmić-Misirača je istakla kako je VSTV radio jako puno, te da smatra kako građani BiH trebaju da znaju šta ona kao tužilac ima od imovine.
Amila Kunosić je predložila da svi članvi VSTV-a daju imovinske kartone i na taj način “pokažu da cijene situaciju”.
Tokom sjednice, sa koje je predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija dijelom bio odsutan, iz press službe VSTV-a je saopćeno kako je Tegeltija saslušan u Državnom tužilaštvu u svojstvu svjedoka “povodom aktuelnog događaja”.
Do saslušanja je došlo nakon teksta magazina Žurnal – koji je objavio snimak gdje se vidi sastanak predsjednika VSTV-a Tegeltije sa istražiocem Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Nerminom Aleševićem, biznismenom iz Krajine.
Tegeltija se, u izjavi za medije nakon sjednice, osvrnuo na saslušanje u Tužilaštvu, istaknuvši da je to izjava koja predstavlja detaljniji opis onoga što je govorio u medijima ovih dana.
“Tužilaštvu sam dao saglasnost da sve što se u istrazi pronađe i utvrdi, svi iskazi, sve što se mene tiče, da se dostavi javnosti, jer moja je obaveza da javnost zna šta sam ja rekao i šta se desilo u toj stvari”, kazao je Tegeltija.
Govoreći o protestima, Tegeltija je istakao da on, a ni VSTV, nema ništa protiv organizacije građanskih protesta, uključujući i one protiv VSTV-a. Ipak, Tegeltija je naglasio da je reagovao na činjenicu što je ministar Mektić pozivao na građanske proteste s obzirom na funkcije koje obnaša.
Članovima VSTV-a su program rada izložili kandidati za glavnog tužioca u Kantonalnom tužilaštvu u Tuzli – Tomislav Ljubić, koji trenutno obnaša funkciju glavnog tužioca u ovom tužilaštvu, i Dražena Pejanović, predsjednica Općinskog suda u Kalesiji.
Nakon izlaganja programa rada, rasprave i glasanja, Vijeće je ponovo imenovalo Ljubića za glavnog tužioca u tuzlanskom Kantonalnom tužilaštvu.
Program rada su također izložili i kandidati za glavnog tužioca Tužilaštva Unsko-sanskog kantona – glavna tužiteljica tog tužilaštva Fadila Amidžić, njen zamjenik Jasmin Mesić i tužilac Amir Midžić.
Vijeće je nakon glasanja ponovo izabralo Amidžić za glavnu tužiteljicu.
Za nove tužioce Tužilaštva BiH imenovani su Igor Dubak, Senad Osmić, Mladen Furtula i Ahmed Mešić.
Na sjednici VSTV-a dan ranije, za predsjednika Kantonalnog suda u Sarajevu izabran je Vladimir Špoljarić.
Članovi VSTV-a su također za glavnu tužiteljicu Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu izabrali Sabinu Sarajliju, dok je Luka Dabić po četvrti put imenovan za glavnog tužitelja Kantonalnog tužilaštva u Orašju.