Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Nestali sa područja Hadžića. Foto: BIRN BiH

Od svog postanka 2005. godine, Institut za nestale osobe BiH radi na rješavanju pitanja nestalih osoba, o čemu svjedoče i podaci koji pokazuju da je dosad na prostoru naše zemlje pronađeno više od 80 posto nestalih i da su članovima porodica predati posmrtni ostaci 24.300 žrtava.

U tom smislu je Institut lider u rješavanju pitanja nestalih u regiji, a njihov model i pristup ovom problemu koriste se i u mnogim drugim zemljama diljem svijeta koje su prošle kroz istu sudbinu rata i tranzicije.

Broj osoba za kojima se još uvijek traga je 7.628. Okolnosti njihovog stradanja i nestanka nepoznate su, a hiljade članova njihovih porodica još uvijek živi u neizvjesnosti.

“Apelujemo na one koji znaju, a sigurni smo da su među živima, da prekinu zavjet šutnje, da olakšaju svoju savjest, da konačno progovore i tako prekinu agoniju porodica koje imaju pravo znati šta se dogodilo njihovim najmilijim, pronaći njihove kosti i dostojanstveno ih ukopati. Samo nakon suočavanja s prošlosti, mogući su suživot i pomirenje. Pomozite porodicama nestalih da za svog životnog vijeka pronađu mir”, navode iz Instituta.

Svi koji imaju bilo kakvu informaciju o sudbini onih koji se još uvijek vode kao nestali podijeliti je mogu u potpunosti anonimno putem aplikacije koja se nalazi na službenoj web stranici Instituta za nestale osobe BiH, pozivom na sigurni broj 080 02 01 07 ili prijavom u prostorijama Instituta ili nekog drugog nadležnog organa koji se bavi pitanjem nestalih osoba.

Najčitanije
Saznajte više
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Nenad Stevandić i Milorad Dodik. Foto: X
Sud BiH potvrdio da međunarodna crvena potjernica za Dodikom i Stevandićem nije stupila na snagu
Međunarodna crvena potjernica za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nenadom Stevandićem nije stupila na snagu, potvrđeno je za Detektor iz Suda Bosne i Hercegovine.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a