Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Božo Mihajlović. Foto: BIRN BiH

Aleksandar Stjepanović je kazao da je u ulozi vođe pretresa ispred Kriminalističke policije Odjeljenja za posebnu istragu učestvovao 2009. godine u pretresu stana Davora Mandića, koji je trajao od ranog jutra do 15 sati poslijepodne.

“Prilikom pretresa zatekli smo lice, znam da je bilo dosta predmeta, novca, rokovnika, dionica, dugotrajan jedan pretres”, rekao je Stjepanović, dodavši da su sačinili standardne policijske akte nakon pretresa.

On je poslije uvida u zapisnik o pretresu stana, potvrdu o privremenom oduzimanju predmeta, izvještaj o realizaciji naredbe Suda BiH te fotodokumentaciju pretresa stana, potvrdio njihovu autentičnost i tačnost.

Na uvidu u fotodokumentaciju, Stjepanović je opisivao sadržaj na fotografijama na kojima se nalaze koverte i novac u ladici. On nije mogao sa sigurnošću potvrditi da se uz oduzete predmete i novac zaplijenila i jedna od koverti sa fotografije.

Vlado Adamović, branilac Mihajlovića, kazao je da je svjedočenje Stjepanovića irelevantno za predmet, jer niko nije sporio tačnost akata koji su sačinjeni prilikom pretresa.

Na tvrdnju optuženog Mihajlovića da koverte ne trebaju biti oduzete ukoliko u njima nije bio novac, svjedok je rekao da je moguće, ali i da ne mora tako biti.

Apelaciono vijeće Suda BiH je krajem 2020. ukinulo presudu kojom je Mihajlović osuđen na pet godina zatvora zato što je propustio vršiti nadzor nad radom i postupanjem svoje daktilografkinje, koja je prisvojila privremeno oduzeti novac iz više predmeta u iznosu od preko 100.000 maraka, te postupak prenijelo na mjesno nadležni Općinski sud u Sarajevu.

Drugi svjedok Predrag Mizdrag je kazao da je 2009. godine radio u sektoru krim-policije u odjeljenju kriminalističke tehnike, ispred koje je, zajedno sa inspektorima i vođom pretresa, prisustvovao pretresu stana Mandića, tokom kojeg je on sačinio fotodokumentaciju i izvještaj kriminalističkog pregleda.

“Fotografišemo zatečeno stanje, a onda izvadimo i raširimo da se vide tačno detalji, onda poslije toga prvo opišemo u zapisnik, kolege napišu tačne novčanice, serijske brojeve i unesemo to”, rekao je on, potvrđujući da je sve zatečeno i fotografisano oduzeto.

Adamović je i na ovo svjedočenje imao prigovor, tvrdeći da je irelevantan, jer sve strane vjeruju da su akti tačni.

Na pitanje Mihajlovića da li je koverta s natpisom “Unicredit” bila prazna i da je to razlog zbog čega nije oduzeta, Mizdrag je potvrdio.

Suđenje će se nastaviti 20. oktobra, kada je planirano saslušanje jednog svjedoka.

 

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.