Vijest

Filmovi s ratnom tematikom na SFF-u: Od Srebrenice, preko Beograda do Bagdada

12. Augusta 2021.16:09
Na 27. Sarajevo Film Festivalu (SFF) prikazat će se više od deset filmova s ratnom tematikom na prostoru Bosne i Hercegovine i svijeta, od kojih su dva o genocidu u Srebrenici počinjenom 1995. godine.


Insert iz filma “Quo Vadis Aida?”. Foto: Deblokada.ba

O ratu u BiH i posljedicama koje je on sa sobom donio publika će imati priliku gledati u tri filma – “Kuda ideš Aida?”, filmu “Looking for Horses” i “Disturbed Eart”.

U okviru Takmičarskog programa dokumentarnog filma ove godine će na SFF-u biti prikazan dokumentarni film o Srebrenici “Disturbed Eart”, režisera Kumjana Novakova i Guillermo Carreras-Candia.

“Mjesto u tišini na kojem je prošlost zarobila sadašnjost. Korak po korak, kolektivna bol preuzima pejzaž, prostor, grad. Na kraju, ulazi u nas. Srebrenica postaje stvarnost današnjice, i naša vlastita stvarnost”, stoji u opisu filma.

U istog kategoriji prikazat će se i film “Looking for Horses”, režisera Stefana Pavlovića, koji govori o prijateljstvu između filmskog autora i ribara koji je izgubio sluh tokom rata u BiH, nakon čega se povukao na jezero gdje vodi usamljenički život. Autor filma izraženo muca, ali uprkos njihovim govornim i slušnim oštećenjima razvijaju snažnu vezu.

“Dok za ribara jezero simbolizira bijeg od podijeljene zemlje, zemlje rata, za filmskog autora ono predstavlja povratak tom razornom mjestu, domovini njegovih roditelja. Njih dvojica pokušavaju pronaći način da međusobno komuniciraju dok kamera hvata njihovu sve snažniju povezanost”, navodi se u sadržaju ovog filma.

Film “Isti san” zasnovan na istinitom događaju o rumunskom vojniku koji tokom svoje prve misije u Afganistanu nailazi na ranjenu djevojčicu, režisera Vlad Petrija, bit će također prikazan u okviru Takmičarskog programa dokumentarnog filma.

“Reditelj u filmu kombinuje arhivske snimke najrecentnijeg oružanog sukoba u Afganistanu sa videozapisima iz ličnog arhiva kako bi ispričao priču o okrutnosti rata i iz perspektive osvajača i iz perspektive civila zarobljenih u ratnim uslovima”, navodi se.

Igrani film “Kuda ideš Aida?” režiserke Jasmile Žbanić, prati Aidu, prevoditeljicu Ujedinjenih nacija (UN) u Srebrenici, i njenu priču u trenutku kada srpske snage zauzimaju grad, a njena porodica se nađe među hiljadama građana koji traže sklonište u UN-ovom kampu, bit će prikazan u okviru programu “U fokusu”.

Ovaj film je od premijere do danas dobio nekoliko svjetskih nagrada, a bio je nominovan i za Oskara, o čemu je BIRN BiH ranije pisao.

U istoj kategoriji prikazat će se i film “Evolucija” režisera Kornéla Mundruczó, koji preko nadrealnih sjećanja iz Drugog svjetskog rata do današnjeg Berlina prati tri generacije iste porodice i njihova neuspješna nastojanja da se pomire s vlastitom prošlošću u društvu čije historijske rane još uvijek nisu zacijelile.

Igrani film “Kelti” režiserke Milice Tomović bit će prikazan u okviru Takmičarskog programa. Priča prati Beogradsku porodicu tokom rođendanske proslave kćerke Minje 1993. godine tokom rata u Srbiji i patnje zbog sankcija i inflacija.

Program Suočavanje s prošlošću ima misiju da pokrene iskren dijalog o nedavnoj prošlosti našeg regiona, kao preduslov za rješavanje problema proisteklih iz ratova u bivšoj Jugoslaviji koji još uvijek opterećuju naša društva. Ove godine će u okviru ovog programa na SFF-u biti prikazano ukupno sedam filmova.

Program je podijeljen na dvije tendencije, prva je usmjerena na traganje za istinom u okviru koje će biti prikazana tri filma režisera Mads Brüggera “Ambasador”, “Neriješeni slučaj Hammarskjöld” i “Krtica”.

“U ime potrage za istinom bit će prikazan i film ‘Pucnji u Marseju’ reditelja Gordana Matića o atentatu na jugoslovenskog kralja Aleksandra I u kojem autor, kroz detaljnu rekonstrukciju suđenja atentatorima predstavlja iz novog ugla historijske ličnosti i raspoložive činjenice o tom događaju”, saopćeno je iz selekcije programa Suočavanje s prošlošću.

Drugi dio programa usredsređuje se na nerazriješene konflikte i njihov dugoročni utjecaj na društvo. U ovom dijelu prikazat će se dva filma i to film “Ni na nebu ni na zemlji” režiserke Najawe Najjar o putovanju kroz Palestinu i Izrael i tajne o nastanku države Izrael, te film “Ahmadov glas” koji predstavlja omnibus od sedam kratkih filmova o Arapima koji rade u Izraelu.

“Program ćemo zatvoriti svjetskom premijerom filma rediteljice Maysoon Pachachi ‘Naša rijeka… naše nebo’, a koji nam omogućava da svijet pogledamo iz perspektive običnih stanovnika Bagdada u očekivanju skorog sukoba. Film je portret ljudskog života u stanju stalne nesigurnosti”, stoji u saopćenju.

Ovogodišnji SFF je COVID siguran događaj koji će se održati u skladu sa mišljenjem Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo i prema mjerama i uputama koje je za održavanje SFF-a izdao Zavod za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

Za pristup projekcijama filmova na SFF-u neophodna je COVID akreditacija ili potvrda o prebolovanom virusu, vakcinaciji ili negativan test, a ulaznice se mogu kupiti na nekoliko lokacija ili online.

SFF otvara se sutra i traje do 20. augusta.

    Azra Husarić Omerović