Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo. Foto: BIRN BiH 

Dio predmeta koje radi Kantonalno tužilaštvo se odnosi na “A” kategoriju koja je pravosuđu u Bosni i Hercegovini prije nekoliko godina ustupljena iz Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). Pored toga, Kantonalno tužilaštvo vodi istragu i u manje složenim predmetima dok Revidirana strategija za rad na predmetima ratnih zločina predviđa da se ti predmeti procesuiraju pred entitetskim i pravosuđem Brčko distrikta.

U prvoj polovini 2021., kako je nedavno saopćeno, Kantonalnom tužilaštvu su dostavljena 32 predmeta u kojima su počinioci nepoznati, dok je u istom periodu dostavljen samo jedan predmet sa poznatim počiniocem.

U Tužilaštvu podsjećaju da od 2004. godine nisu nadležni za primanje novih prijava u predmetima ratnih zločina, već se isključivo postupa u predmetima koji su do tada zaprimljeni, kao i u predmetima koji se rješenjem Suda BiH, a nakon prijedloga Državnog tužilaštva, ustupe na nadležno postupanje shodno Revidiranoj strategiji.

“Nakon stupanja na snagu novih krivičnih zakona svi predmeti ratnih zločina su po zakonu, u isključivoj nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH. Krivična prijava se može podnijeti i ovom Tužilaštvu, ali ista će biti proslijeđena Tužilaštvu BiH, odnosno Sudu, radi ocjene složenosti predmeta, a što proizilazi iz Strategije koja je donesena 2008. godine”, pojašnjavaju u Kantonalnom tužilaštvu.

Advokatica Tatjana Savić je nedavno za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) izjavila kako je Tužilaštvo BiH svojevremeno od entitetskih tužilaštava i Tužilaštva Brčko distrikta preuzelo praktično sve predmete ratnih zločina i da je sada većina tih predmeta nakon desetak godina vraćena tim istim tužilaštvima, a da za to vrijeme nije preduzeta nijedna istražna radnja.

Revidirana strategija koju je Vijeće ministara usvojilo na sjednici u oktobru 2020. predviđa reviziju kategorizacije svih predmeta ratnih zločina u Tužilaštvu BiH, s ciljem identifikacije onih predmeta ratnih zločina u kojima će biti izvršen prenos vođenja postupka, a sve kako bi se pravosuđe na državnom nivou rasteretilo manje složenih predmeta.

“Neravnomjerna raspodjela te procesuiranje manje složenih predmeta od strane Tužilaštva BiH i Suda BiH su između ostalog jedan od uzroka neefikasnog procesuiranja najsloženijih predmeta ratnih zločina i proteka prvobitnog roka”, navodi se u Revidiranoj strategiji.

Tužioci Odjela za ratne zločine, kako su kazali u Kantonalnom tužilaštvu, poduzimaju i radnje propisane Obaveznim uputstvom glavnog federalnog tužioca iz januara ove godine, kao i obaveze propisane Revidiranom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, o čemu blagovremeno i periodično izvještavaju Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV), koje prema navodima Tužilaštva, vrši nadzor na radom u predmetima ratnih zločina.

U sarajevskom Kantonalnom sudu su potvrdili da u svom radu trenutno imaju tri predmeta u kojima se sudi Samiru Bejtiću za zločine na Kazanima, Mustafi Divjanu i Aliji Gazibari, za zločine nad zatvorenicima iz Hadžića na području Butmira, te Ibrahimu Čeči zbog zločina u naselju Dobrinja.

Najčitanije
Saznajte više
Studenti sve rjeđe biraju novinarstvo u BiH a mediji smanjuju redakcije, pokazuje novi izvještaj Mediacentra
Povećava se broj napada na novinare u Bosni i Hercegovini, a javni budžeti i podrška donatora su i dalje ključni za održavanje rada medija dok se suočavaju sa izazovima finansijske održivosti, zbog koje je više od 160 novinara ostalo bez posla, zaključci su novog izvještaja Mediacentra o narušavanju medijskih sloboda i demokratije.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu