Srijeda, 23 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je navedeno u saopćenju, tokom proteklih nekoliko godina prisutni su slučajevi podizanja spomenika i oslikavanje murala kojima se veličaju ratni zločinci te negiraju sudski utvrđene činjenice, dok takvo stanje između ostaloga uzrokuje dodatnu patnju preživjelim žrtvama i njihovim porodicama, negativno utiče na procese izgradnje mira i stvaranje povjerenja, te otežava ionako usporen proces EU integracija.

Nezavisna pravna ekspertica i jedna od autorica publikacije “Nazovimo ratne zločine pravim imenom”, Lejla Gačanica je naglasila da bi najbolje bilo da se zakon donese na državnom nivou i da je njegova primjena potrebna bez izuzetaka, u svim dijelovima Bosne i Hercegovine, stoji u saopćenju.

“Ovaj zakon je nužan za Bosnu i Hercegovinu, ne samo zbog postojeće situacije u kojoj su ratni zločinci glorifikovani kao heroji, a žrtve ponižene, već i zbog prevencije budućih podjela, nasilja i međuetničke netrpeljivosti”, istakla je Gačanica.

Iz organizacija forumZFD i TRIAL International poručili su da je jedna od prepreka na putu sankcionisanja negiranja genocida i ratnih zločina i veličanja zločinaca upravo izostanak političke volje u BiH.

Kako su naveli, usvajanjem ovog zakona, omogućilo bi se kažnjavanje odgovornih za negiranje ratnih zločina, kao i veličanje ratnih zločinaca, te bi se uticalo na smanjenje upotrebe zapaljivih retorika.

“Pored uvođenja zakona, potrebno je kontinuirano raditi u oblastima obrazovanja, kulture, medija i civilnog društva, koji su često zloupotrijebljeni u svrhe ovakvih retorika”, apeluju iz organizacija forumZFD i TRIAL International.

Objašnjeno je da je, uporedo s usvajanjem zakonske regulative, potrebno raditi na nižim nivoima u oblastima u kojima se već sada mogu prevazići negiranja, minimiziranja, opravdavanja ili odobravanja genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti ili ratnih zločina, poput donošenja odluka u lokalnim zajednicama o nazivima ulica, javnih institucija, spomenicima i drugim oblicima memorijalizacije u javnom prostoru.

Kako je navedeno u saopćenju, ove organizacije pozivaju nadležne bosanskohercegovačke institucije da se angažiraju u otvaranju konstruktivnog dijaloga na temu zabrane negiranja genocida, holokausta, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina, a međunarodnu zajednicu da se aktivno uključi u sprečavanje širenja ovog diskursa u javnom prostoru.

Najčitanije
Saznajte više
Travnički sudija kažnjen smanjenjem plate zbog kašnjenja u izradi odluka
Adis Mehić, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća sankcionisan je smanjenjem plate za 20 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Nisu ispunjeni uslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima naredne godine
Centralna izborna komisija još uvijek nema odobrena sredstva, a Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine još uvijek nije usvojila studiju izdvodljivosti, što su preduslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu