Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Barutni magacin (Kalinovik). Foto: BIRN BiH

Prema informacijama kojima raspolaže Institut za nestale osobe BiH, pretpostavlja se da se radi o žrtvama bošnjačke nacionalnosti. Emza Fazlić, glasnogovornica INO-a BiH, kazala je da su na ovom lokalitetu pronađene tri lobanje.

“Očekuje se još nekoliko žrtava sigurno, na toj istoj lokaciji, međutim potrajat će naredna dva-tri dana iskopavanja, pošto se radi o širem lokalitetu”, rekla je Fazlić.

Proces ekshumacije se, prema Tužilaštvu BiH, realizuje na nepristupačnom i teško prohodnom terenu prekrivenim kamenom na lokaciji kanjona rijeke Bistrice, uz put M18.

“Na mjestu ekshumacije do sada su pronađeni fragmenti posmrtnih ostataka najmanje tri osobe, koji će biti izuzeti i proslijeđeni na dalju sudsko-medicinsku obradu i utvrđivanje identiteta osobe putem DNK analize”, navode iz Tužilaštva

Samir Vranović iz Udruženja članova porodica nestalih “Istina – Kalinovik ‘92” ranije je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) naveo da su sa ovog područja ubijena 122 bošnjačka civila, a da se za njih 42 još uvijek traga. Prema saznanjima Udruženja, mnogi od ubijenih i nestalih su bili zatočeni u Osnovnoj školi “Miladin Radojević”, a potom i u logoru “Barutni magacin”, gdje su zatvorenici bili maltretirani.

Pred Sudom BiH do sada je pravosnažno osuđeno pet osoba na ukupno 57 godina zatvora za zločine počinjene na ovom području. Ratko Mladić je prvostepenom presudom Haškog tribunala osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Između ostalog, proglašen je krivim i za progone Bošnjaka i Hrvata u većem broju općina, među kojima je i Kalinovik. Haški tribunal je pravosnažno osudio bivšeg predsjednika Republike Srpske (RS) Radovana Karadžića i za progone u Kalinoviku, u okviru kojih su vršeni i drugi zločini.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović