Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Jelena Florijan. Foto: Glas Srpske/Vladimir Stojaković

Sudija Okružnog suda u Banjaluci Branimir Jukić u obrazloženju presude naveo je da je ona rezultat sporazuma o priznanju krivice između optužene i Republičkog javnog tužilaštva. Sud je na prethodnom ročištu 9. aprila prihvatio sporazum.

Prema presudi, inspektorica banjalučke Policijske uprave kriva je jer je, zajedno sa kolegom Nenadom Grujićem, u svojstvu policijskog službenika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), od Branislava Vidića, direktora Srednjoškolskog doma u ovom gradu, zahtijevala i uzela mito nudeći mu u zamjenu sastavljanje za njega povoljnijeg izvještaja o krivičnom djelu “koji će lakše pasti na Tužilaštvu”.

Florijan je priznala krivicu, dok će suđenje Grujiću biti nastavljeno u odvojenom predmetu.

“Republički javni tužilac prezentovao je dovoljno dokaza gdje je Sudsko vijeće utvrdilo postojanje krivice. Imamo sa jedne strane priznanje krivice, a sa druge strane i dovoljno dokaza koji upućuju na to da je priznanje krivice istinito”, rekao je sudija Okružnog suda u Banjaluci Branimir Jukić.

Tužilac Posebnog odjeljenja Republičkog javnog tužilaštva Goran Glamočanin je Sudu, na jednom od prethodnih ročišta, predočio i kao dokaze dostavio dva videa snimljena u akciji praćenja i tajnog snimanja optuženih inspektora, urađene 18. februara 2020. godine po naredbi sudije za prethodni postupak.

Zakonom je za djelo koje je optuženoj Florijan stavljeno na teret – traženje i primanje mita – zaprijećena kazna zatvora u trajanju od dvije do deset godina.

Sudija Branimir Jukić pojasnio je tokom čitanja presude da je moguće izricanje manje kazne od zakonom propisanog minimuma ukoliko dođe do priznanja krivice. On je rekao da je Sud u slučaju Jelene Florijan kao olakšavajuće okolnosti uzeo priznanje krivice, što je Sudu olakšalo posao, ranije nekažnjavanje optužene i to što je optužena majka malog djeteta.

S obzirom na sporazum o priznanju krivice, optužena nema pravo žalbe na presudu.

Suđenje optuženom inspektoru Nenadu Grujiću biće nastvaljeno 2. juna, a ponovo će biti saslušani sudski vještaci i svjedoci, među njima i Branislav Vidić, od kojeg su, prema optužnici, inspektori zahtijevali mito u iznosu od 20.000 odnosno 30.000 maraka. To će biti urađeno jer je zbog nedavne izmjene Krivičnog zakona Republike Srpske predviđeno da u svim predmetima u kojima je optuženima zaprijećena kazna zatvora veća od pet godina, mora suditi sudsko vijeće umjesto sudije pojedinca, kao do sada.

Najčitanije
Saznajte više
Austrija i Njemačka najavile sankcije političarima iz RS-a: “Dodik je prešao crvene linije”
Austrijska ministrica vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger i njemačka državna ministrica za Evropu i klimu Anna Lührmann u Sarajevu najavile su zajedničke mjere zabrane ulaska u njihove zemlje za trojicu političara iz Republike Srpske zbog secesionističkih aktivnosti koje ugrožavaju stabilnost Bosne i Hercegovine, te upozorile da je Milorad Dodik svojim potezima “jasno prekoračio crvene linije“.
Oslobođeni za zločine u Vlasenici potražuje preko 14.000 KM odštete od države
Na ročištu po tužbi Dragiše Tešića protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođen optužbi za ratni zločin u Vlasenici, preciziran je zahtjev za naknadu nematerijalne štete u iznosu od 14.080 KM.
Određen pritvor osumnjičenom za terorizam
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a