Utorak, 23 septembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ekshumacija, Greda – općina Sanski Most. Izvor: Tužilaštvo BiH

Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta, kaže za Balkansku istraživačku mrežu BiH (BIRN BiH) da je ekshumirano pet kompletnih tijela za koje se pretpostavlja da pripadaju žrtvama srpske nacionalnosti koje su na području Sanskog Mosta nastradale u oktobru 1995. godine.

“Svako tijelo bilo je pronađeno zamotano u deku i svako pojedinačno je bilo u sanduku”, navodi Fazlić.

Fazlić je objasnila da je na ovom lokalitetu 2000. godine također vršena ekshumacija, te je ekshumirano 70 tijela.

Kako je najavljeno iz INO-a BiH, sutra se nastavlja ekshumacija na dvije lokacije u općini Sanski Most.

 

Najčitanije
Saznajte više
Odbačena optužnica za veličanje Fikreta Abdića, osuđenog za ratni zločin protiv civilnog stanovništva
Državni sud odbacio je optužnicu za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti jer nije pronašao bitna obilježja krivičnog djela osobe koju su tužioci optužili da je veličao osobu osuđenu za ratni zločin protiv civilnog stanovništva na osnovu objava na društvenim mrežama gdje je čestitao rođendan Fikretu Abdiću.
Odbrana Vojina Pavlovića u žalbi na presudu osporava “Inzkov zakon”
Odbrana Vojina Pavlovića uložila je žalbu na prvostepenu presudu kojom je osuđen na jedinstvenu kaznu od dvije i po godine zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti. Ročište za iznošenje žalbi planirano je za 14. oktobar.
Memić i ostali: Kao zaposlenik u Malaku nije imao sumnje u zakonitost
Direktor BIRN-a BiH dobitnik mirovne nagrade “Goran Bubalo”