Četvrtak, 13 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

 

Tužilaštvo u Oslu je izložilo završnu riječ i zatražilo da sud Mirsada Repka osudi na 10 godina zatvora, te da se žrtvama isplati odšteta.

Početkom novembra završnu riječ će iznijeti i odbrana. Presuda bi trebala biti izrečena do kraja sljedećeg mjeseca.

Mirsada Repka tamošnje tužilaštvo tereti da je 1992. godine, kao pripadnik Hrvatskih oružanih snaga (HOS), počinio zločine u logoru Dretelj, u Hercegovini. U to vrijeme zatočenici u logoru bili su uglavnom srpske nacionalnosti.

Tužilaštvo je također zatražilo isplatu odštete za 11 preživjelih žrtava i to u iznosu od 650.000 eura.

Suđenje Mirsadu Repku je prvo suđenje za ratne zločine u Norveškoj poslije Drugog svjetskog rata. Tamošnje vlasti odlučile su uraditi reviziju državljanstava i statusa izbjeglica koje su došle u zemlju nakon sukoba. Tako su istragom, pored građana iz zemalja koje su nastale raspadom Jugoslavije, obuhvaćeni i građani Ruande. Prema dostupnim podacima, postoji mogućnost da pred sud bude izvedeno nekoliko desetina osoba.

Kako bi se takvim osobama moglo suditi, norveške vlasti su 2008. godine promijenile zakonodavstvo te unijele nove zakone koji tretiraju ratne zločine, genocid, zločine protiv čovječnosti…

Pored Repka, trenutno se u norveškom pritvoru nalazi i Sakib Dautović, nekadašnji pripadnik Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne osumnjičen za zločine počinjene u Velikoj Kladuši. Norveški regionalni sud odbio je isporučiti Sakiba Dautovića vlastima Bosne i Hercegovine zbog nezadovoljavajućih” uslova u ovdašnjim zatvorima.

Povezane vijesti
Saznajte više
Ustavni sud odbio apelaciju osuđenog za zločine u Glamoču
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovanu apelaciju Duška Suvare, koji je osuđen na šest godina zatvora zbog silovanja i nečovječnog postupanja 1992. na području Glamoča, uz zaključak da nije povrijeđeno njegovo pravo na pravično suđenje, kao ni pravo na ličnu slobodu i sigurnost.
Moneyval stavio BiH u period posmatranja zbog nedostataka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma
Vijeće evropskog tijela za borbu protiv pranja novca Moneyval pozvalo je Bosnu i Hercegovinu da poboljša svoje mjere u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma u izvještaju objavljenom početkom februara, dok domaće vlasti za Detektor sada priznaju da su utvrđeni fundamentalni nedostaci zbog kojih je država stavljena na posmatranje do februara 2026. godine i da rizikuje da bude označena kao mjesto sa strateškim nedostacima u suzbijanju nelegalnih tokova novca i njegovog korištenja za terorizam.