Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Odbrane Mirka Todorovića i Miloša Radića traže da Sud njihove branjenike oslobodi odgovornosti za učešće u zločinu koji je počinjen u Bratuncu 1992. godine.

Obojica optuženih su se obratila Sudu. Mirko Todorović je izrazio žaljenje “za sve što se desilo”, kao i zbog toga što je sada u ulozi ubice, “a to nikad nisam bio”.

“Smatram da sam jedini čovjek u Istočnoj Bosni koji je uspio da pomogne tom tamo napaćenom narodu”, rekao je Todorović.

Miloš Radić je još jednom ponovio kako toga dana svojim komšijama “nije mogao, niti je smio” pomoći, te da je “pokušao reći koliko su mu značili”.

Sudsko vijeće će svoju odluku objaviti 29. aprila.

Tužilaštvo tereti Todorovića i Radića da su kao pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), “u okviru širokog i sistematičnog napada kojeg su bili svjesni”, izvršili progon civila Bošnjaka “na političkoj, nacionalnoj, etničkoj, kulturnoj i vjerskoj osnovi”.

Tužilaštvo precizira da su 20. maja 1992. godine u naselju Borkovac, općina Bratunac, zajedno sa još četiri pripadnika VRS-a, optuženi učestvovali u zarobljavanju, a potom i strijeljanju grupe Bošnjaka, prilikom čega je ubijeno osam osoba.

U svojim završnim riječima, oba branioca su istakla kako “događaji u Borkovcu predstavljaju izolovan slučaj”.

“Sve akcije na tom području završene su do 10. maja, deset dana prije ovoga događaja. Tu akciju nisu planirale ni izvele regularne vojne formacije u Bratuncu”, rekao je Stanko Petrović, advokat Miloša Radića.

Žiko Krunić, Todorovićev advokat, istakao je kako je opća postavka optužnice “primjerena nekom vojnom, policijskom ili političkom rukovodstvu, a ne običnom rezervnom vojniku”.

“Zbog svega što su preživjeli, logično je očekivati da svjedoci Tužilaštva budu negativno nastrojeni prema svim Srbima koji su se našli na tom mjestu, pa tako i prema Mirku Todoroviću, koji se nakratko našao na mjestu događaja jer je bio prisiljen”, rekao je Krunić, dodavši da iskaze koji govore suprotno treba ocijeniti kao “negativno motivisane prema optuženom”.

Branilac drugooptuženog je istakao kako je Miloš Radić uvijek bio “miran i pošten čovjek”, te da mu je 20. maja 1992. godine jedini cilj bio “da okopa kukuruz”, zbog čega je izašao sa porodicom na njivu. Također je dodao da mu je, nakon što su ga “Dobrovoljci” odveli u Borkovac, cilj bio “da pobjegne sa mjesta događaja”.

“Njega su natjerali naoružani ljudi, koji su očigledno bili spremni da ubiju. Ta lica su namjerno dovela optuženog da prisustvuje strijeljanju svojih komšija u namjeri da ga ponize i kazne zbog priča da je u dobrim odnosima s njima”, rekao je Petrović.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama