Dan sjećanja na žrtve u Foči: Još uvijek se traga za preko 600 osoba
Foča. Izvor: BIRN BiH
Halida Konjo-Uzunović, predsjednica Udruženja žrtava rata “Foča 92-95”, kaže da će sjećanje na žrtve biti održano na Željeznom mostu (Karlov most) kod Kazneno-popravnog doma (KPD) Foča na dan kad je porušena ili minirana Aladža džamija.
“Urađeno je to na Aliđun, kada je bilo jedno opće pravoslavno slavlje, kada su, uz rafale, pjesmu i alkohol, slavili završetak etničkog čišćenja i progona Bošnjaka i nesrba iz Foče”, kaže Konjo-Uzunović.
Naglašava da je ovogodišnje obilježavanje sjećanja na osobe ubijene u Foči posebno teško jer je i treći dan Kurban-bajrama.
“Teško nam je zaista jer je i treći dan Bajrama, kada bi trebalo da radost Bajrama dijelimo s našim najmilijima koji su na najstravičnije načine završavali u obližnjem KP Domu Foča, u njegovim hladnim zidinama, kroz koje je prošlo hiljade nesrba. Mnogi od njih su završili upravo na mostu, kada su ih, poslije silnih stravičnih tortura, bacali u hirovitu i hladnu Drinu”, kaže Konjo-Uzunović, dodajući da je teško biti na tom mostu i prisjetiti se toga a ostati dostojan svoje vjere, ličnosti i žrtava.
Porodice žrtava tragaju za još 627 posmrtnih ostataka ubijenih Fočaka, a Konjo-Uzunović kaže da je pred sudovima u Haagu i BiH do sada doneseno niz presuda, među kojima je najviše osoba osuđeno za seksualno nasilje nad djevojčicama i ženama.
“Prvi put je u presudama Haškog tribunala presuđeno seksualno ropstvo upravo u Foči, i Foča je na prvom mjestu po broju silovanih, ubijenih i nestalih žena. (…) U vrlo kratkom roku je sve nesrpsko stanovništvo protjerano, sve bogomolje porušene, njih 17, grad je bio etnički očišćen u vrlo kratkom roku”, kaže Konjo-Uzunović za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), dodajući da je u Foči bilo na desetine logora smrti za žene i muškarce odvojeno, ali da trenutno u tom gradu ne postoji nijedno spomen-obilježje nesrpskim žrtvama.