Subota, 30 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Uložen je set od 64 materijalna dokaza. Tužilaštvo i Odbrana su u pisanoj formi Sudu dostavili spisak spornih i nespornih dokaza, navode na koje okolnosti se odnose dokumenti, kao i prigovore.

Tužilaštvo je time okončalo izvođenje dokaza, s tim da još uvijek pokušava obezbijediti svjedočenje zaštićenog svjedoka F-2, koji je bolestan. U međuvremenu, Odbrana će započeti sa svojim dokaznim postupkom.

Božidar Perišić i Vinko Zoranović optuženi su za progon civilnog bošnjačkog stanovništva s područja Rogatice u periodu od maja 1992. do kraja 1993. godine, učešćem u ubistvima, silovanjima te nezakonitim zatvaranjima.

Prema optužnici, Perišić je bio pripadnik Prve podrinjske lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a Zoranović pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Rogatica.

Nastavak suđenja je zakazan za 6. mart.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Vještaci isključuju da je pucano iz blizine i “škorpiona”
Na suđenju za zločine na području Zenice, vještaci Odbrane izjavili su da povrede na tijelu oštećenog ukazuju da na njega nije pucano iz blizine ni iz pištolja marke “škorpion”.
Ališpago: Optuženi nije došao na suđenje
Suđenje za zločine na području Konjica odgođeno je jer se optuženi Zulfikar Ališpago nije pojavio u sudnici.
Ibrahimović: Ispitivanja i premlaćivanja u školi
Mlaćo i Cikotić: “Zvuk metaka pamtim i danas”