Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićeni svjedok “C”, koji je bio u štabovima Teritorijalne odbrane (TO) Sarajeva i Ilijaša, kazao je da su iz Čemernog do 9. juna 1992. neselektivno dejstvovale haubice, a da je dan kasnije izveden napad.

On je rekao da je iz Štaba TO Ilijaš stigao izvještaj da je preduzeta akcija na vatrene položaje na Čemernom, da je neutralisana baterija haubica i da ima poginulih.

Prema njegovim saznanjima, u akciji je učestvovala mješovita grupa teritorijalaca i milicije. Među više imena, svjedok je spomenuo Enesa Duraka, kojeg poznaje kao milicionera iz Srednjeg, a koji je u ratu bio u policiji u Mjesnoj zajednici Ljubina.

On je, kako je svjedok naveo, u akciji bio vodič, kao i Mirsad Bešlija iz Korita. Svjedok “C” je naveo da je od pretpostavljenog ranije čuo da je za komandira čete u Koritima bio postavljen Nusret Bešlija, a da je “promijenjen brzo” i da je na to mjesto došao Mirsad Bešlija.

Na pitanje Odbrane, svjedok je rekao da nije vidio zvanične akte o ovim postavljenjima. Kazao je da je uloga vodiča da pokaže put na nepoznatom terenu i da Bešlija nije imao komandnu ulogu u akciji. Naveo je i da nije čuo da je Nusret Bešlija učestvovao u akciji.

Kako je čuo, grupu Kakanjaca u akciji je vodio Tufo, kojeg su zvali i Šumar odnosno Teufik.

Za napad na Čemerno, u okviru kojeg je ubijeno 30 osoba srpske nacionalnosti, Tužilaštvo tereti bivše pripadnike Teritorijalne odbrane (TO) te aktivnog i rezervnog sastava policije Džemala Hadžića, Teufika Turudića, Džemala Smolu, Senada, Harisa i Benjamina Sikiru, Enesa Duraka, Mirsada, Nusreta i Mirzeta Bešliju te Hamdiju Spahića i Nehura Ganića.

Svjedok “C” je kazao da je u akciji na Čemernom bilo četiri do pet poginulih, te više ranjenih. Složio se s Odbranom da su stradali, jer su naišli na otpor srpskih snaga i da je došlo do razmjene vatre.

On se složio i s konstatacijama branilaca da je od dejstava haubica sa Čemernog bilo žrtava i uništavanja imovine, kao i da bi posljedice bile nesagledive da one nisu neutralisane.

Svjedok je rekao da po pravilima treba izmjestiti civile sa šireg područja sa kojeg dejstvuje artiljerija. Iz onog što je kasnije saznao, u Čemernom je bilo civila. Potvrdio je i da su srpske snage bile bolje organizovane i naoružane.

On je kazao da su u Brezi bile smještene i TO Breza i TO Ilijaš, te da je svaka imala svoju zonu odgovornosti.

Na pitanje Ganićevog branioca Senada Pizovića, on je rekao da je TO Ilijaš podnio izvještaj jer je Čemerno bilo u njegovoj zoni odgovornosti. Složio se s braniocem da komanda treba podnijeti izvještaj i za krivična djela iz svoje zone odgovornosti.

Prema optužnici, Ganić je bio komandant Opštinskog štaba TO Breza.

Suđenje se nastavlja 31. januara.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona