Josipović i ostali: Obezbjeđenje putne komunikacije u Sandićima
Miloš Đurić, prvi svjedok Odbrane Miodraga Josipovića, kazao je da su pripadnici Prve čete PJP-a, čiji je i on bio pripadnik 11. jula 1995., dobili naredbu da trebaju ići prema Žutom mostu koji je na liniji razgraničenja između Bratunca i Srebrenice.
Đurić je ispričao da je mu je komandir voda bio Dušan Mičić, a komandir čete Radomir Pantić zvani Rašo.
“Meni je Dušan Mičić saopštio da treba da idemo da pretresemo teren zbog mogućih zaostalih naoružanih ljudi. Nismo imali nikakav otpor, ni napad, ni dejstvo na nas. Zaustavljamo se u kukuruzu, sad kraj ‘Memorijalnog’ – gledano iz Bratunca. Vidimo po putu kretanje građana, civila, vojnika, međunarodnih snaga. Pretpostavljam da su civili bošnjačke nacionalnosti. Ratno je stanje i po nošnji. Uglavnom se radilo o ženama, djeci, bilo je i muškaraca starije dobi”, kazao je svjedok.
Naglasio je da pripadnici Prve čete nisu učestvovali ni u kakvim aktivnostima, te da nisu dobili nikakav zadatak. Negativno je odgovorio na pitanje da li je u toj grupi koja se kretala vidio ijednog policajca.
“Ne, ja nisam vidio”, izjavio je Đurić.
Dodao je da su poslije dobili naredbu da se vrate u Bratunac, gdje je vidio prolazak autobusa i kamiona u kojima su se nalazili civili za koje pretpostavlja da su iz Potočara.
Ispričao je da je u Bratuncu vidio dva ili tri policajaca u plavim maskirnim uniformama za koje pretpostavlja da su bili tu da spriječe neki incident, bacanje kamenica na autobus.
Dodao je da 12. jula 1995. pripadnici Prve čete dobijaju zadatak da idu u Sandiće.
“Dušan Mičić nam je prenio da je naš zadatak da obezbjeđujemo putnu komunikaciju za obezbjeđenje saobraćaja. U Sandićima smo prenoćili. U toku noći je došlo do eksplozije, ranjen je naš kolega Željko Ninković koji je podlegao nakon ranjavanja”, kazao je svjedok, dodavši da su Bratunčani iz Prve čete dobili odsustvo kako bi pripremili sahranu za kolegu, koja je održana 14. jula 1995.
Rekao je da je došavši u Bratunac saznao da je određen broj ljudi zarobljen, da su na fudbalskom igralištu i školi Vuk Karadžić u Bratuncu.
“Znam da su to obezbjeđivali pripadnici Vojne policije, vojska je bila angažovana”, kazao je svjedok.
Odgovarajući na pitanja Optužbe svjedok je pojasnio da su pripadnici Prve čete obezbjeđivali komunikaciju u Sandićima jer je postajala mogućnost da Bošnjaci izađu iz šume i ugroze komunikaciju. Dodao je da je u Sandićima vidio i pripadnike Specijalne jedinice, te da je dejstvovala i praga i da su pozivani Bošnjaci koji su se kretali šumom da se predaju.
“Ja sam zarobljene vidio prilikom odlaska za Bratunac, iznad puta jedna grupa”, kazao je svjedok.
Za genocid počinjen u Srebrenici, Tužilaštvo pored Josipovića tereti Branimira Tešića, Dragomira Vasića, Danila Zoljića i Radomira Pantića, koji su optuženi za prisilno premještanje, transport i zarobljavanje, a neki od njih i za pogubljenja muškaraca i žena.
Prema optužnici, Josipović je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Zvornik, a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Vasić je, navodi se u optužnici, bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika i načelnik zvorničkog Centra javne bezbjednosti (CJB), Zoljić komandant posebnih jednica policije CJB-a, a Pantić komandir Prve čete PJP-a.
Nastavak suđenja zakazan je za 22. januar.