Subota, 21 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud Bosne i Hercegovine je potvrdio optužnicu protiv Željka Novakovića za zločine protiv čovječnosti počinjene 1992. godine u Bosanskom Novom, potvrđeno je iz ovog suda.

Novakovića, koji osim bosanskohercegovačkog posjeduje i državljanstvo Srbije, Tužilaštvo BiH tereti da je, zajedno s drugim osobama, učestvovao u ubistvima, mučenju i progonu bošnjačkog civilnog stanovništva iz mjesta Ekići i Alići.

U optužnici se navodi da se u periodu od početka maja 1992. do septembra iste godine, “u okviru širokog i sistematičnog napada koji su provodile vojska, policija, teritorijalna odbrana, naoružane skupine ljudi i paravojne formacije Srpskih snaga Srpske Republike Bosne i Hercegovine, kasnije Vojske Republike Srpske, na civilno nesrpsko stanovništvo na području općine Bosanski Novi, dešavao oružani napad na civilna naselja Donje Agiće, Gornje Agiće, Crnu Rijeku, Suhaču, Hoziće, Blagaj, Aliće, Ekiće i druga naselja u dolini Japre, Urije, kao i druga naselja nastanjena muslimanskim stanovništvom”.

Prilikom tog napada, kako stoji u optužnici, uništavani su civilni objekti, civilno stanovništvo nesrpske nacionalnosti je ubijano i istjerano iz svojih domova, koji su zapaljeni i pljačkani, muškarci su odvođeni i zatvarani na stadion “Mlakve” i Vatrogasni dom u Bosanskom Novom, a više od 4.000 civila teretnim vozom je premješteno u pravcu Doboja.

Progon je nastavljen, navodi se u optužnici, tako što je s područja Bosanskog Novog protjerano najmanje 13.000 civila nesrpske nacionalnosti.

U optužnici stoji da je optuženik Željko Novaković, kao pripadnik srpskih oružanih snaga, znajući za navedeni napad, svjestan da njihove radnje predstavljaju dio tog napada, sudjelovao u progonu civilnog nesrpskog stanovništva općine Bosanski Novi na etničkom i vjerskom temelju i to “ubistvima, prisilnim preseljenjem stanovništva, mučenjem i drugim nečovječnim djelima slične prirode učinjenim u namjeri i nanošenjem velike patnje”.

Za zločine počinjene u mjestima Alići i Ekići, u toku je suđenje Ljubanu Babiću, Ranku Balabanu, Rajku Karlici, Milenku Brčinu, Mirku Odžiću, Milenku Babiću, Ratku Goronji, Nikoli Reljiću, Draganu i Ranku Baltiću, Miroslavu Kapetanoviću i Ranku Grabu.

    Najčitanije
    Saznajte više
    Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
    Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
    Porodice ubijenih iz Kalinovika traže da Državno tužilaštvo počne raditi svoj posao
    Udruženje članova porodica nestalih “Istina – Kalinovik '92” će u nedjelju, 22. juna, obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila bošnjačke nacionalnosti u Kalinoviku i ove godine poručuju da institucije trebaju početi raditi svoj posao i procesuirati odgovorne osobe.
    Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
    Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH