Utorak, 3 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Bilsena Šahman prije jednog od ročišta na ranijem suđenju gdje je pravosnažno oslobođena. Izvor: BIRN BiH

Magdalena Papić, zastupnica Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine, osporava tužbu jer smatra da nije bilo nezakonitih postupaka prilikom određivanja pritvora i mjera zabrane.

Mirna Delalić, zastupnica Bilsene Šahman, navela je da ostaje kod svih navoda iz tužbe. Traži da se Bilseni Šahman omogući naknada “nematerijalne štete zbog pretrpljenih duševnih bolova, zbog povrede slobode, ugleda i časti, te straha koji su prouzrokovani neosnovanim pritvaranjem i mjerama zabrane”, te traži da se isplati novčani iznos od 47.500 konvertibilnih maraka (KM).

Delalić je kao dokaz predložila oslobađajuću presudu, rješenja o pritvoru i mjerama zabrane, kao i niz medijskih članaka u kojima se pisalo o postupku.

Također, predlaže preporuku Ombudsmana za ljudska prava povodom žalbe Bilsene Šahman na uslove u Kazneno-popravnom zavodu poluotvorenog tipa Tuzla u kojoj su Ombudsmani izdali preporuke Zavodu u vezi s pristupom ljekaru i higijenskim uslovima.

Delalić predlaže da se sasluša Šahman te da se odredi vještačenje po vještaku neuropsihijatru sa zadatkom da “utvrdi psihičko stanje, pretrpljeni strah, intenzitet i jačinu trajanja duševnih bolova”, navodi Delalić.

Papić se usprotivila medijskim člancima, naglasivši da ne dokazuju nezakonitost, te i ako dokazuju, kako smatra Papić, onda odštetu treba tražiti od urednika.

Šahman je u decembru 2018. godine, u predmetu s Fahrudinom Radončićem, Bakirom Dautbašićem i Zijadom Hadžijahićem, oslobođena krivnje za ometanje rada pravosuđa vršenjem pritiska na svjedokinju Azru Sarić da promijeni iskaz u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu.

Naredno ročište je zakazano za 10. septembar 2020. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Plakat s likom Mušana Topalovića Cace uznemirava porodice žrtava s Kazana
U sarajevskom naselju Vraca prije nekoliko dana postavljen je plakat s likom Mušana Topalovića Cace, nekadašnjeg komandanta Desete brdske brigade, što porodice žrtava smatraju uvredom.
Simbad Bajrektarević (desno) s braniocem Huseinom Mušićem (lijevo) ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Određen pritvor Simbadu Bajrektareviću zbog ometanja rada pravosuđa
Državni sud odredio je pritvor Simbadu Bajrektareviću, kojem se sudi za terorizam, zbog zastrašivanja tužiteljice Tužilaštva Bosne i Hercegovine i policijskog službenika Državne agenicije za istrage i zaštitu (SIPA).
Nakon dorade potvrđena optužnica za zločine u Doboju