Ponedjeljak, 8 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Slobodan Nikolić, tadašnji operativni radnik u obavještajnom odjeljenju Službe nacionalne bezbjednosti, kazao je da je u ljeto 1993. išao u Policijsku stanicu Janja s kolegom iz kontraobavještajnog odjeljenja Branislavom Tešićem sa zadatkom da obave razgovor s licem koje se nalazilo tamo.

“U prostoriji smo bili nas trojica, nije bilo zapisničara. U toku razgovora lice je znalo burno da reaguje, povisilo bi ton, gestikuliralo rukama i ustajalo sa stolice. Jednom kada je ustao, Trišić mu je rekao da ostane stajati, poslije mu je rekao da se primakne i okrene zidu, a da ruke nasloni na zid. Bockao ga je pokazivačem za karte u gornji dio leđa, s ciljem da bi odgovorio na pitanja i prestao se ponašati tako”, naglasio je svjedok.

Nikolić je dodao da je siguran da niko nije tukao ovo lice bošnjačke nacionalnosti dok su oni razgovarali s njim.

Kada je tužilac Edin Muratbegović pokazao zapisnik s razgovora iz Janje svjedoku i pitao ga za četvrti potpis koji se u njemu nalazi, svjedok je rekao da se ne sjeća da je s njima u prostoriji bio zapisničar.

Za zločine počinjene u Janji optuženi su Zoran Bogdanović, Milan Đokić, Ljubiša Ikić, Branislav Trišić, Zoran Tanasić, Žarko Milanović, Mladen Krajišnik, Savo Mršić, Milivoj Čobić i Milan Marković. Optuženi su bili komandiri te pripadnici aktivnog i rezervnog sastava Stanice milicije u Janji.

Optuženima je na teret stavljeno da su učestvovali u progonu, nezakonitom privođenju, maltretiranju, premlaćivanju i ubistvima civilnog bošnjačkog stanovništva na području Janje.

Vasilije Andrić, bivši komandir stanice policije (SP) Bijeljina, kazao je da je Milan Đokić smijenjen s dužnosti komandira Staničnog odjeljenja milicije Janja, nakon što je rekao načelniku Stanice javne bezbjednosti (SJB) da posao ne obavlja efikasno.

Prema njegovim riječima na Đokićevo mjesto je postavljen Ljubiša Ikić.

Suđenje će se nastaviti 12. jula.

 

Najčitanije
Saznajte više
Ilija Elez: Naredne sedmice presuda za ubistvo civila u Foči
Izricanje prvostepene presude Iliji Elezu, optuženom za zločine u Foči, zakazano je naredne sedmice, nakon što je trebinjsko Okružno javno tužilaštvo u završnoj riječi zatražilo da bude osuđen, dok je Odbrana predložila njegovo oslobađanje.
Vidoje Blagojević ispred Suda BiH. Foto: Detektor
Blagojević i ostali: Dva dana odvožena tijela s lokaliteta Gerine klaonice
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako su u ljeto 1992. dva dana odvožena tijela koja su ležala kod “Gerine klaonice” i ukopavana na određenoj lokaciji, a godinu kasnije ponovo iskopavana.
Danko Kajkut: Gubio svijest od batina u policijskoj stanici
Ljuban Babić: Optuženi ne može učestvovati u postupku