Utorak, 24 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Sedin Idrizović kazao je da je dokaze podijelio u tri kategorije koje se odnose na okolnosti koje namjerava dokazivati. Istaknuo je da je osnovna okolnost efektivna kontrola komandanta Trećeg korpusa.

“Ovi dokazi pokazuju da je bio komandant ne samo na papiru i da je funkcionisao sistem”, rekao je Idrizović.

Naglasio je da se na efektivnu kontrolu odnosi 666 materijalnih dokaza, te dodao da se ostali dokazi odnose na ekshumacije i identifikacije žrtava te na oružani sukob.

U cilju ekonomičnosti postupka dogovoreno je da Tužilaštvo izvrši sistematizaciju dokaza i navede konkretno koje okolnosti njima dokazuje, kako bi se Odbrana mogla izjasniti pismeno, kako se svaki dokument ne bi posebno prezentovao u sudnici.

Mahmuljin, bivši komandant Trećeg korpusa je optužen da nije spriječio ubistva i nečovječna postupanja pripadnika odreda “El-Mudžahidin” na području Vozuće i Zavidovića. Prema optužnici, pripadnici Odreda su od 11. do 29. septembra 1995. ubili 52 ratna zarobljenika.

Nastavak suđenja zakazan je za 29. august.

 

Najčitanije
Saznajte više
Đurđić i ostali: Novi član Sudskog vijeća
Na suđenju za zločine na području Nevesinja došlo je do promjene člana Sudskog vijeća, rečeno je na statusnoj konferenciji.
Miljanović i ostali: Svjedoci naveli koga su vidjeli u noći kad su odvedeni civili
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je bio u obezbjeđenju u noći kad su odvedeni civli, te kako se poslije pričalo ko je učestvovao u akciji i ko je pucao.
Jevtić i Perišić: Zarobljenici kod stadiona u Milićima
Kosorić: Od 13. jula bio angažovan na Žepi