Petak, 25 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićeni svjedok D-1 je rekao da se 1. maja 1992. sa prijateljem srpske nacionalnosti vozio iz Semizovca prema Vogošći, gdje su zastali u koloni vozila koje je kontrolisala, kako je naveo, srpska policija.

U tom trenutku, kako je kazao svjedok, u crvenom “Golfu” stigao je Jovan Tintor kojem su policajci govorili da se ljudi iz kolone bune zbog preusmjeravanja saobraćaja. Tintor je zatim, prema riječima svjedoka, policajcu rekao: “Ko se buni ubijajte. Ima da se sluša naredba”.

Svjedok je također ispričao događaj od 15. maja iste godine, kada je saznao da je njegov rođak iz Svraka zarobljen u kasarni Semizovac, te je sa prijateljem srpske nacionalnosti otišao u Krivoglavce kod poznanika, kako bi pokušao izvući rođaka.

“Mislim da je taj čovjek bio kum Tintora. On se iznenadio kad me je vidio, pita me odakle ja tu. Ispričam mu da je rođak u kasarni i da mi pomogne. Kaže da je Tintor na Palama na sastanku i da ću te ljude vjerovatno naći u bunkeru. Rekao je da izađem iz Vogošće i da će pokušati da mi pomogne”, ispričao je D-1.

Mjesec dana kasnije, kako je kazao svjedok, policajac Vlado Vujičić došao mu je kući i rekao da Tintor traži njegovog oca i moli da ga dovede u štab u Vogošću. Kako je naveo, njegov otac je bio u Sarajevu te je sa Vujičićem otišao svjedokov brat.

“Nakon tri sata se vratio sa Vladom i rekao da je komandant Tintor ultimativno tražio da dovedemo oca i da tražimo neke Srbe sa Kobilje Glave, u protivnom će pobiti sve muslimane iz Nahoreva”, kazao je svjedok i dodao da je njegov brat otišao u Sarajevo i da je tamo ostao.

Tužilaštvo BiH tereti Tintora, kao bivšeg predsjednika Kriznog štaba općine Vogošća, za mučenje, tjeranje na prinudne radove i ubistva Bošnjaka i Hrvata u logorima i na drugim lokacijama u Vogošći.

Drugi svjedok Salih Deljkić je ispričao da su ga 14. maja 1992. iz bratovog stana u Vogošći rezervni policajci odveli u restoran “Kod Sonje” gdje ga je ispitivao bivši inspektor Vlačo. Kada je završeno ispitivanje, izašao je u hodnik gdje mu je rečeno da čeka.

Prema njegovim riječima, naišao je Jovo Peranović koji mu je kazao da ide u bunker te je nakon četiri sata izašao vani.

“Peranović mi je rekao da idem, a drugi govori da se njemu zahvalim što izlazim. Peranović mi je rekao da je to Jovan Tintor. Njega nisam uopšte poznavao, čuo sam samo za njega”, dodao je on.

Suđenje se nastavlja 4. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević i ostali: Drašković ponovo nije pristupio izjašnjenju o krivnji
Miodrag Drašković, optuženi za zločine počinjene na području Zvornika, ponovo se nije pojavio na izjašnjenju o krivnji u Državnom sudu.
Luka Babić (u sredini) sa braniocem Krešimirom Zubakom (desno). Foto: Detektor
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne riječi Državnog tužilaštva počelo je suđenje Luki Babiću, Alojzu Vrbiću, Marinku Martiću, Franji Joziću, Viktoru Markanoviću i Ivi Mrkonjiću za zločine počinjene nad bošnjačkim civilima u improvizovanim zatvorima na području Žepča tokom 1993. i 1994. godine.
Ivanović: Odvođenje na razgovore kod optuženog
Za zločine u Velikoj Kladuši 11 godina zatvora
Muratović i ostali: Čuo da su zarobljenici preminuli