Ninković i ostali: “Crvene beretke” udarale zarobljenike
Smail Avdić, predratni član Izvršnog odbora Stranke demokratske akcije (IO SDA) u Doboju, izjavio je da je zarobljen 15. maja 1992. i da je u zatvoru proveo skoro godinu dana. Prije samog pritvaranja, pojasnio je, civile su u stanici policije dočekivali pripadnici “Crvenih beretki”.
“Udarali su pritvorene civile na samom dolasku. Nakon saslušanja odveden sam u Centralni zatvor, gdje sam bio sve do 9. marta 1993. Tokom boravka u zatvoru bilo je i puštanja zatvorenika, koji su, kako sam kasnije čuo, ubijeni. Zulfo Tirić i jedan policajac pušteni su mnogo prije iz zatvora, i čuo sam da su ubijeni”, kazao je svjedok Avdić.
On se prisjetio i događaja kada je iz zatvorske ćelije izveden i zatvorenik po prezimenu Mandić, koji je bio pripadnik bivše Službe državne bezbjednosti (SDB).
“Izveden je na razgovor, a kasnije je vraćen sav isprebijan i u zavojima. Čuo sam te iste noći kad je pretučen, od zatvorskih stražara, kako komentarišu da je podlegao povredama”, rekao je Avdić.
Svjedok je ispričao da je u dobojskom zatvoru ostao sve do 9. marta naredne godine, kada je prebačen u Banju Luku. Prvo u “mali logor”, a zatim u zatvor “Tunjice”.
“Eh, tu je već nastao pakao. Tu su udarali sve redom. Udarala su nas vojna lica. U ‘Tunjicama’ sam ostao do 28. aprila, kada sam razmijenjen kod Tešnja”, kazao je Avdić.
Za ratni zločin počinjen u Doboju optuženi su Milan Ninković, Borislav Paravac, Andrija Bjelošević i Milan Savić. Na teret im se stavlja da su učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za cilj imao progon bošnjačkog i hrvatskog stanovništva.
Paravac je u to vrijeme bio predsjednik, a Ninković član Kriznog štaba općine Doboj, Bjelošević načelnik CSB-a Doboj, dok je Savić bio njegov zamjenik.
Na pitanje Branka Ristića, advokata prvooptuženog Ninkovića, da li je on, kao član IO-a SDA, bio i član Kriznog štaba ove stranke, Avdić je odgovorio da nije.
Svjedok je rekao kako je, mjesec dana nakon hapšenja, vojna vlast u Doboju protiv njega podigla optužnicu za ratno organizovanje muslimana, ali da mu nikada nije suđeno, odnosno da je optužnica povučena, nakon čega je razmijenjen.
Na pitanje tužioca Džermina Pašića zna li protiv koga je u to vrijeme organizovao vojnu odbranu, svjedok je odgovorio da ne zna.
Nastavak suđenja zakazan je za 30. januar.