Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Optuženi je naveo da nije siguran da li je bio Marjanovićev glas koji je rekao “gdje ćeš” ili “gdje ćete” kad je odlazio s lica mjesta.

Na prethodnim ročištima, Gavranović je kazao da je Dragan Marjanović na Borju postrojavao vojne policajce i  “na kraju” su stajali Dario Slavuljica, Vitomir Dević i on lično. Tu su bili, naveo je, i Ranko Momić i Zoran Šljuka, ali ne zna kako su oni postrojeni. Istakao je da je dijeljena pištoljska municija i da je njemu ispao pištolj u blato. Napomenuo je i da je vidio kada je izvedeno 12 civila iz kamiona.

On je na prethodnim ročištima rekao i da se uplašio za život i krenuo prema vozilima. Dok je dolazio do vozila, naglasio je, čuo je pucnjavu i vidio plamen, ali se iza krivine nije moglo vidjeti ko puca.

Gavranović je optužen s Draganom Marjanovićem, Vitomirom Devićem, Zoranom Šljukom i Dragomirom Kezunovićem za ubistva 28 civila počinjena u noći između 17. i 18. juna 1992. na planini Borje. Prema optužnici, Marjanović je bio komandir voda Vojne policije Teslićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici tog voda te istovremeno i pripadnici vojnog dijela formacije “Miće”.

S njima je bio optužen i Dario Slavuljica, kojeg je Sud BiH, nakon prihvatanja sporazuma o priznanju  krivice, osudio na osam godina zatvora.

Nakon što mu je predočena izjava iz 2014., prema kojoj je tvrdio da mu je Marjanović te noći naredio da ide na osiguranje raskrsnice, optuženi Gavranović je to negirao, kazavši da nema objašnjenje zašto je to tako izjavio.

Govoreći o dešavanjima nakon što je otišao s Borja, Gavranović je istakao da je došao u hotel “Crna Gora” u Tesliću.

“Ja sam došao prije ostalih na 15 do 20 minuta. Slavuljica nije došao do zore”, rekao je Gavranović.

Na ovom ročištu Odbrana Marjanovića je uložila i niz materijalnih dokaza, među kojima su fotografije s lica mjesta na Borju i dnevni operativni izvještaji Teslićke brigade iz juna 1992.

Suđenje će se nastaviti 14. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
Puhalić i ostali: Odvođenje i ubistva zatočenika iz prijedorskih logora
Na suđenju za zločine u Prijedoru, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetili su se odvođenja i ubistava zatočenika u logorima “Trnopolje” i “Keraterm”.
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju
Milan Jevtić, Rajko Čalmić i Ostoja Perišić negirali su krivnju za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice u julu 1995. godine.
Miljanović i ostali: Saznanja o odvođenju brata
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču