Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedok “Š” je izjavio da je 31. jula 1992. godine, kao pripadnik “srpske vojske”, bio na planini Rogoj, na topu, kada je počeo napad “vojske BiH” oko dva, pola tri ujutru. Nakon što su se malo borili, rekao je svjedok, kako nisu imali dovoljno municije, predali su se.

Tokom napada, kako je kazao “Š”, šest njegovih saboraca je ubijeno, 11 zarobljeno, a dvojica su uspjela pobjeći u trenutku kada su nosili ranjenike za selo Dejčiće.

“Ilija Višnjevac je bio teško ranjen i prišao mu je, čini mi se, Dino Sačić i dotukao ga. Čuo sam pucanj i vidio sam čovjeka, rekao mu je: ‘Da ti skratim muke…’”, prisjetio se svjedok.

Među vojnicima koji su učestvovali u napadu “vojske BiH”, svjedok je, kako je ispričao, prepoznao Izeta i Nermina Panjetu, Omera Kešu te Safeta Gagulu, za kojeg je u istrazi kazao da je bio policajac iz Trnova.

“Znao sam Edhema Godinjaka kao figuru, bio je komandir specijalne jedinice u Trnovu. Došao je kad sam trebao da nosim ranjenike i kazao: ‘Vi ste ih ranili, vi ih i nosite’”, prisjetio se “Š”.

Edhemu Godinjaku, Medarisu Šariću i Mirku Bunozi sudi se za zločine nad zarobljenicima i civilima počinjene na području Trnova. Na teret im je stavljeno učešće u zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova.

Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić komandant Štaba Teritorijalne odbrane (TO), a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Svjedok “Š” je ispričao da je njega i ostalih nekoliko zarobljenika preuzela policija u Dejčićima i odvela u Godinjske bare, gdje su osam dana bili u nehumanim uslovima, bez hrane i vode. Svjedok tvrdi da su ih vojnici premlaćivali, a da su policajci bili korektni.

“Edhem Godinjak se pojavio i pitao Rajka Macana ko ga je tukao. (…) Mi nikada nismo smjeli reći ko nas je udarao, jer Edo će otići pa će nas ovi zaklati”, kazao je svjedok.

U Godinjskim barama, rekao je svjedok, ubijeni su Dušan Badnjar i Milenko Džilit, s tim da ne zna ko ih je ubio, a on i još jedan zarobljenik su učestvovali u zakopavanju tijela.

Iz Godinjskih bara svjedok je prebačen u hotel “Treskavica”, pa u vešeraj, i na kraju u podrum policijske stanice, gdje su, kako je kazao, nastavljena zlostavljanja zarobljenika. Svjedok se nije mogao izjasniti u kojem objektu ih je posjećivao optuženi Godinjak, naglasivši da ga je vidio tokom razmjene.

Na upit da li su zarobljenike u vešeraju tukli i policajci, svjedok je odgovorio da “ne zna ko je vojnik, a ko policajac”.

Drugi svjedok, Drago Džilit je izjavio da je 31. jula 1992. njegov otac ubijen na Godinjskim barama, nakon što je zarobljen na Rogoju. Rekao je da je od Ratka Ivanovića i Gruje Draškovića saznao da je njegov otac preminuo od posljedica premlaćivanja, a Igor Drašković mu je pokazao i gdje je zakopano njegovo tijelo.

Suđenje je zbog proteka vremena formalno počelo iznova, a nastavak je zakazan za 29. august.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Posljednji kontakt sa suprugom
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedokinja Državnog tužilaštva iznijela je svoja saznanja o odvođenju njenog muža, njegovog brata i komšija u toku noći na Drinu, gdje su ubijeni u septembru 1992. godine.
Muratović i ostali: Svjedok vidio tri zarobljenika u sjedištu Vojne policije
Na suđenju za zločin protiv civilnog stanovništva na području Zvornika, svjedok Tužilaštva je posvjedočio da je u sjedištu Vojne policije vidio tri zarobljenika.
Zukanović i ostali: Počelo suđenje za zločine u Hrasnici