Petak, 24 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je saopšteno iz Državnog suda, Apelaciono vijeće je žalbu Tužilaštva BiH odbilo kao neosnovanu, dok su žalbe Ćurguza i njegove Odbrane djelimično uvažene, pa je prvostepena presuda preinačena u pogledu odluke o kazni. U preostalom dijelu, kako se navodi, prvostepena presuda je ostala neizmijenjena.

Sud BiH je 30. marta 2017. godine donio prvostepenu presudu kojom je Ćurguz osuđen na 15 godina zatvora.

Ćurguz je proglašen krivim zbog učešća u ubistvu najmanje 11 zarobljenika iz Ripača, koji su bačeni u jamu Bezdana (općina Bihać), te zbog nečovječnog postupanja.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Najčitanije
Saznajte više
Preporuka gradonačelniku Beograda nakon objave o Ratku Mladiću
Povjerenik za zaštitu ravnopravnosti Srbije Milan Antonijević preporučio je gradonačelniku Beograda Aleksandru Šapiću da se uzdrži od objavljivanja sadržaja koji podstiče mržnju i podjele u društvu nakon njegove objave o Ratku Mladiću na društevnim mrežama, dok iz Inicijative mladih za ljudska prava navode da je ovom preporukom po prvi put jedna srbijanska institucija uvažila pravosnažnu presudu Haškog tribunala protiv nekadašnjeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske.
Detektorov film “Fahrudin” u takmičarskom programu SFF-a
Na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu, u takmičarskom programu, svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, koji je, kao sedmogodišnji dječak, 1995. preživio masovnu egzekuciju, postajući živi simbol stradanja, ali i trijumfa života nad uništenjem.
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Bijeljine