Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kenan Mujaković je posvjedočio da Almaza Nezirovića poznaje od malih nogu jer su se kao djeca družili u Derventi.

“Bio je vrlo staložen, društven, miran, uvijek spreman pomoći”, rekao je Mujaković, dodavši da je optuženi i danas takav.

On je izjavio da Nezirović nije nikad razdvajao ljude po nacionalnoj osnovi, te da je i oženjen pravoslavkom. Naveo je da je optuženi zbog hapšenja izgubio posao i imovinu pod hipotekom u Americi, te da sada živi “od milosti prijatelja”.

Svjedok je kazao da on nije bio u ratu u Derventi i da ne zna ništa o vojnom angažmanu optuženog i logorima u ovom gradu, ali da je Nezirovića sreo u Njemačkoj 1994. godine na okupljanju Dervenčana.

Nezirović, bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), optužen je da je 1992. godine u logorima Rabić i Silos polje (općina Derventa), kao i u logoru u naselju Tulek (općina Bosanski Brod), učestvovao u mučenju i nečovječnom postupanju prema zatvorenim srpskim civilima.

Odbrana Nezirovića je uložila nekoliko materijalnih dokaza kako bi dokazala da su u logoru Rabić bili ratni zarobljenici, a ne civili. Na ove dokaze prigovorilo je Tužilaštvo BiH jer nisu bili ovjereni.

Završna riječ Tužilaštva BiH zakazana je za 12. januar.

Najčitanije
Saznajte više
Petar Đurić (lijevo) i Davor Peulić (desno) ispred zgrade Suda BiH. Foto: Detektor
Peulići i Đurić: Bez saznanja o maltretiranju ratnih zarobljenika
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je kazao da su se u zgradi Pošte u Kneževu nalazila zatvorena lica, koja, prema njegovim saznanjima, nisu bila maltretirana.
Ganić i ostali: Izbili mu zube nakon zaustavljanja kolone JNA
Na suđenju za zločine počinjene u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je izjavio da je pretučen nakon što je zaustavljena kolona Jugoslovenske narodne armije (JNA) prilikom napuštanja grada 3. maja 1992. godine.
Ivanović: Bili zauzeti vojnim aktivnostima na Preljući