Kordić i ostali: Odbrana zatražila izuzeće članova Sudskog vijeća
Ragib Hadžić, advokat prvooptuženog Borisa Kordića, istakao je da su dva člana vijeća, sudije Mirsad Strika i Ranko Debevec, učestvovali u ovom predmetu u fazi istrage kada se odlučivalo o pritvoru.
“Nimalo ne sumnjam u stručnost i poštenje sudija, ali zakonski razlozi su zakonski razlozi, te standard pravičnog suđenja mora biti ispunjen. Smatram da članovi vijeća ne mogu učestvovati u ovom postupku jer su upoznati sa nizom dokaza koji je Tužilaštvo BiH iznijelo u istrazi”, obrazložio je Hadžić.
Predsjedavajuća Sudskog vijeća Hasija Mašović je rekla da će odluku o prijedlogu Odbrane za izuzećem biti donesena na Opštoj sjednici Suda BiH.
Optužnica tereti Kordića, šefa Terenskog ureda Mostar u Službi za poslove sa strancima BiH, Josipa Kvesića, inspektora za strance u mostarskom Terenskom uredu iste Službe, Vlatku Puljić, direktoricu firme “Vlamon” d.o.o. Čitluk, te Anu Miličević da su od 2012. do 2014. godine, sudjelovali u počinjenju krivičnih djela, čije su žrtve i oštećeni uglavnom bili strani državljani, najviše iz Italije, predstavnici nevladinih udruženja, poduzetnici ili vlasnici poslovnih subjekata, koji borave ili posluju na području Hercegovine u Međugorju i okolnim mjestima.
Prema navodima Tužilaštva BiH, Kordić i Kvesić su zloupotrebljavali svoj službeni položaj i ovlasti u okviru Službe za poslove sa strancima BiH, u pogledu izdavanja dozvola za boravak stranim državljanima, te u dogovoru sa drugim optuženima, zastrašivali strane državljane i od njih nezakonito iznuđivali novac ili druge pogodnosti, prijeteći im da će im kao ovlaštene službene osobe, onemogućiti ili uskratiti boravak u zemlji te izvršiti njihovo višegodišnje protjerivanje iz BiH. Pored njih četvero, optužena je i pravna osoba “Vlamon” d.o.o. Čitluk, koju su optuženi osnovali u svrhu iznuda.
Prije nego je upućen zahtjev za izuzećem članova vijeća, sutkinja Mašović je navela da je sud ranije zaprimio sporazum o priznanju krivnje zaključen između tužilaštva i optužene Miličević, ali da isti ne zadovoljava formalno-pravni osnov da bi bio razmatran.