Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vlatko Rajić, bivši inspektor policijske stanice u Čapljini, ispričao je da je krajem jula 1993. godine po dolasku na posao vidio civilne policajce pod punom ratnom opremom, kao i optuženog Petra Krndelja koji je na sebi imao maskirnu uniformu specijalne policije. Kako je kazao Rajić, Krndelj mu je rekao da je te noći sa vojnom policijom bila akcija u Čeljevu (općina Čapljina), te da su uhvaćena tri diverzanta, od kojih se jedan nalazio u holu policije.

“Pokazao mi je tog čovjeka. Imao je oko 50 godina, u maskirnoj košulji i farmericama, dosta prepadnut. Nisam vidio da je imao bilo kakve rane”, objasnio je svjedok, te dodao da je nakon par sati ponovo prošao holom policijske stanice i da taj čovjek više nije bio tu.

Uz Krndelja, za zločine počinjene na području Čapljine optuženi su Nikola Zovko, Krešo Raič i Ivica Čutura. Prema optužnici, Krndelj je bio pomoćnik komandira Policijske stanice u Čapljini, Zovko komandir Policijske stanice, Raič komandir voda Vojne policije, te Čutura kao operativni radnik u stanici u Čapljini. U optužnici se navodi da su pripadnici policije, kojima je rukovodio optuženi Krndelj, i vojni policajci Hrvatskog vijeća obrane (HVO) 19. jula 1993. godine učestvovali u akciji u selu Čeljevo (općina Čapljina), tokom koje su ubijena tri bošnjačka civila.

U nastavku svjedočenja, Rajić je ispričao da ga je početkom avgusta 1993. godine pozvao njegov pretpostavljeni i poslao sa tehničarem Vinkom Puljićem na Čeljevsku adu da izvrši uviđaj jer su nađena dva leša.

“O svemu ovome obavijestio sam i linijskog inspektora policijske stanice u Mostaru Dražena Pažina, ali i predsjednika Općinskog suda u Čapljini, koji je tada radio i kao istražni sudija, Petra Puljića. Nakon njihovih ovlaštenja, Vinko i ja smo otišli na uviđaj”, kazao je Rajić.

Kako je ispričao, na Čeljevskoj adi pronađena su dva tijela, od kojih je jedno bilo u maskirnoj uniformi, a jedno u civilnom odijelu.

“Tijela su bila u dosta lošem stanju, napuhana. Nismo mogli vidjeti uzroke smrti, niti smo pronašli bilo kakve čahure u neposrednoj okolini. Kako sam prije rata poznavao Veledara koji je bio taksista, meni se učinilo da bi jedan od njih mogao da bude on, ali nisam bio siguran”, objasnio je Rajić i dodao da su ih po pronalasku pripadnici civilne zaštite odvezli u Dom zdravlja.

Rajić je dodao da je nakon uviđaja o svemu obavijestio predsjednika Općinskog suda u Čapljini i policiju u Mostaru ali mu je rečeno da je slučaj u nadležnosti vojnih organa.

Sljedeće ročište zakazano je za 14. decembar.

Najčitanije
Saznajte više
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Kušić: Susret s optuženim u logoru “Rasadnik”
Na suđenju za zločine na području Rogatice, svjedok Tužilaštva ispričao je da se 1992. sreo s optuženim Rajkom Kušićem u logoru "Rasadnik".
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama