Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Smajlović je naveo da ne zna da li je bilo razgovora između njih dvojice, dok je Šutala, kako je rekao, sreo dva ili tri puta u objektu u blizini Suda kada je odlazio na doručak ili kafu. Optuženi smatra da su obojica dali izjave iz dva razloga – prvi je da mu se osvete zbog vođenja istraga, a drugi da je neko od njih dvojice htio prevarati ovog drugog.

“Jedan od njih kaže da mi je dato 5.000 eura, drugi 10.000 eura. Jedan priča da smo se sastajali u Sarajevu, drugi da nismo”, istakao je Smajlović, te dodao da Jurkovićevi navodi za poklonjeno oružje nisu tačni.

Pojasnio je kako je prije susreta s Jurkovićem u ugostiteljskom objektu blizu Suda, dobio poziv za lov. Jurković je tada upitao optuženog da li je lovac, na šta je dobio potvrdan odgovor.

“Jurković je spomenuo neko oružje koje mu je oduzeto i koje se nalazi negdje u Čapljini, da ima rok do kada ga mora preuzeti, te da li sam zainteresovan za kupovinu. Rekao sam da meni ne treba, jedino da vidim s nekim od lovaca. Midhat Hasanspahić je bio zainteresovan za kupovinu, jer mu je oružje pokradeno iz stana. Spojio sam njih dvojicu, sa Midhatom sam otišao u PU (Policijska uprava) Čapljina, a oružje je kupljeno po zakonskoj proceduri”, kazao je optuženi, dodavši da je Hasanspahić to oružje kasnije prodao.

Negirao je i navode da mu je nuđen novac kako bi kod pojedinih advokata urgirao da preuzmu odbranu Zdravkovog sina Davora Jurkovića.

“To je opšta neistina. U Tužilaštvu nemamo mogućnost urgiranja ko će od osumnjičenih uzeti kojeg branioca da ih zastupa”, izjavio je optuženi.

Smajlovića optužnica tereti da je od 2012. do početka 2015. godine, bez znanja tužioca, ostvarivao kontakte sa osobama protiv kojih su se vodili ili se još vode postupci u Tužilaštvu BiH, te im obećavao pogodnosti, za što je primio najmanje 10.000 eura i poklone.

Optuženi je pojasnio i slučaj nuđenja novca na ime pomoći Draganu Šarencu, a kojeg je Zdravko Jurković predstavio kao osobu s kojom bi mogao nešto da odradi.

“Jurković ga je predstavio kao Dragana iz Trebinja, ali sam se tada sjetio da sam ga ranije saslušao u svojstvu osumnjičenog u predmetu ‘Kazanova’. Nije bio moj predmet, već sam samo Šarenca saslušao, kao i još dvije osobe. Jurković je govorio da Šarencu treba pomoć, a moj je odgovor bio da se ne radi o mom predmetu i da nemam dodira. Nakon mog izlaska, njih dvojica su razmjenjivali neki novac”, rekao je Smajlović te nastavio kako misli da je ista metoda sa slučaja “Šutalo i Jurković” primijenjena i kod Šarenca.

Ispričao je i kako je kasnije Jurković uhapšen, da ga je kontaktirala izvjesna Anita i raspitivala se u kojoj je fazi saslušanje, ali da s njom nije razgovarao ni o kakvoj naknadi.

Smajlović će sa svojim svjedočenjem nastaviti na ročištu koje je planirano za 16. novembar.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu