Članak

Svjedoci tvrde da je Brnjić bio u Njemačkoj

8. Juna 2016.14:26

Supruga optuženog Marijana Brnjića izjavila je da se on nalazio u Njemačkoj u periodu kada je počinjen zločin na području Odžaka za koji ga Tužilaštvo BiH tereti.

Svjedokinja Odbrane Klara Brnjić kazala je da je njena porodica 1991. godine otišla za Njemačku. Njen muž Marijan, kako je navela, vratio se u Posavsku Mahalu (općina Odžak), gdje je ostao do novembra, jer se nije mogao vratiti zbog sukoba koji su bili na tom području.

“Kada je došao u novembru, ostao je sve do aprila 1992. godine, kada je ponovno nakratko otišao u Posavsku Mahalu, te se vratio početkom maja, poslije pada Novog Grada (općina Odžak). Od tada se nije vraćao iz Njemačke sve do kraja rata”, rekla je svjedokinja.

Brnjić je kazala da su se u Njemačkoj morali prijaviti kao izbjeglice, te redovno javljati vlastima. Na pitanje tužitelja Miroslava Janjića, ona je rekla da “ne zna imaju li dokumente kojim bi potvrdili boravak Marijana Brnjića u Njemačkoj u periodu navedenom u optužnici”.

Na pitanje Sudskog vijeća svjedokinja je kazala da oni kao izbjeglice nisu mogli napuštati Njemačku, no nije mogla odgovoriti na pitanje kako je Brnjić uspio otići u aprilu i vratiti se u maju iste godine.

Ona je rekla i da Marijan Brnjić nije bio pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Brnjiću je na teret stavljeno da je između 4. i 5. juna 1992. godine, u kuću u neposrednoj blizini autobuske stanice u Posavskoj Mahali, prisilno doveo ženu srpske nacionalnosti i silovao je. Prema optužnici, on je u to vrijeme bio pripadnik 102. brigade HVO-a.

Svjedok Pero Ilić je kazao da je bio angažiran u martu 1992. godine na području od Posavske Mahale do Novog Grada, te da je zajedno s njim u TO-u bio angažiran i optuženi Marijan Brnjić.

“Brnjić je bio angažiran sve do 8. maja, kada su se Srbi predali u Odžaku. Odmah nekad poslije je otišao za Njemačku”, rekao je svjedok.

On je kazao da se sjeća da je Brnjić tada napustio državu, jer mu je prije odlaska dao pušku.

Svjedok Marko Antunović je ispričao da je 1991. godine zajedno s porodicom otišao u Njemačku. Tamo je, kako tvrdi, bio u kontaktu sa optuženim.

“Nekada sredinom maja 1992. sam se čuo s Marijanom da je došao u Njemačku, ali se nismo uspjeli vidjeti do 13. juna, zbog obaveza”, rekao je svjedok te dodao da se te godine još nekoliko puta čuo sa optuženim.

Suđenje se nastavlja 7. jula.

Srđan Kureljušić