Članak

Zaštićeni civili u Podvranu

25. Maja 2016.16:30

Na suđenju za zločine počinjene na području Bosanske Krupe, svjedoci Optužbe izjavili su da su se civili srpske nacionalnosti smješteni u naselju Podvran mogli slobodno kretati.

Zijad Mehić, nekadašnji rezervni policajac u Policijskoj stanici Bosanska Krupa, kazao je da je učestvovao u obezbjeđenju civila radi njihove sigurnosti.

Istaknuo je da je policija bila udaljena 50 do 100 metara od kuće u naselju Podvran u kojoj su civili bili smješteni i da su ih odatle mogli vidjeti. Mehić je rekao da je pio kafu s civilima, ali da nije ulazio u kuću u kojoj su se nalazili.

“Mi smo tu bili njima kao komšije, u slučaju ako bi došla vojska, da ih zaštitimo, da ne smije doći do problema, da ih neko uznemirava. Mi smo ih smatrali komšijama, kao da su moji roditelji bili”, kazao je svjedok.

Pojašnjavajući od koga ih je policija obezbjeđivala. Mehić je precizirao da su još bila ratna dejstva i da su ljudima bili poginuli članovi porodica.

Svjedok je istaknuo da su civili imali slobodu kretanja i da su mogli otići a da se nikom ne jave jer su “bili slobodni”. Kako je rekao, sretao ih je u prodavnici i na pijaci.

“Bili su sigurni i zaštićeni. (…) Nama je naređeno da su ljudi slobodni, od načelnika, komandira”, izjavio je svjedok Mehić.

Prema njegovim riječima, tu je bilo deset do 15 ljudi, uglavnom starijih, koje su vojnici pronašli, a Općina im je obezbijedila smještaj. Naveo je da je među njima bila i žena s dvoje maloljetne djece, koja je nakon deset dana preko Crvenog krsta otišla u Bijeljinu, dok su drugi ostali i obilazili svoja imanja. Obilazio ih je Crveni krst, IFOR i međunarodna policija.

Mehić je svjedočio na suđenju Jadranku Šaranu, Samiru Šabiću i Zijadu Kadiću, koje Tužilaštvo BiH tereti za zatvaranje civilnog stanovništva srpske i hrvatske nacionalnosti te jednog ratnog zarobljenika, ubistvo i nečovječno postupanje.

Prema optužnici, Šaran je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bosanskoj Krupi, Šabić komandir policijskog odjeljenja u Jasenici, a Kadić policajac. U optužnici se navodi da su ove radnje vršene od septembra 1995. do sredine jula 1996. godine.

Na pitanje Šaranove Odbrane, Mehić je kazao da “odgovorno tvrdi da se u Podvranu nije radilo o sabirnom centru”.

Svjedok Senad Velagić, koji je također kao rezervni policajac obezbjeđivao civile u Podvranu, naveo je da su se civili mogli slobodno kretati. On je napomenuo da su bili smještni u dva objekta, te da je bilo do 15 ljudi.

“Mogli su faktički odlaziti kud su htjeli, vraćali su se zbog svoje sigurnosti”, rekao je svjedok.

Nastavak suđenja zakazan je za 1. juni.

Albina Sorguč