Članak

Stopirano priznanje krivice bivšeg konzula u Parizu

16. Maja 2016.15:12
Sporazum o priznanju krivice bivšeg savjetnika za konzularne poslove u Ambasadi BiH u Parizu Velida Hamidičevića i Državnog tužilaštva odbijen je iz “neočekivanih razloga”.

Braniteljica Senka Nožica i tužiteljica Dijana Kajmaković su kazale da je postignut sporazum, ali da nije prihvaćen, te da se nadaju da će u narednom periodu postići novi dogovor.

“Mi smo svakako i dalje otvoreni za pregovore. Desile su se za nas neočekivane stvari i preduzet ćemo neke korake i želimo da se naredno ročište odgodi kako bismo imali vremena da pokušamo riješiti ovu situaciju”, rekla je Nožica.

Kako je neslužbeno saznala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), sporazum je predviđao da Hamidičević bude osuđen na godinu dana zatvora i da svjedoči u drugom predmetu, ali ga je stopirao glavni tužilac Goran Salihović.

Hamidičević je optužen da je od decembra 2014. do juna 2015. godine kao savjetnik za konzularne poslove u Ambasadi BiH u Parizu, mimo redovnih procedura i provjere podataka, u zamjenu za novac omogućio većem broju osoba izdavanje dokumenata za putovanje iz Francuske u BiH. Na taj način, tvrdi Tužilaštvo BiH, nezakonito je stekao više od 10.000 maraka.

Uhapšen je prošle godine u Sarajevu zbog sumnje da je kriminalnoj grupi iz predmeta “Elvis Salčinović i ostali” nezakonito izdavao putne isprave.

Na ovom ročištu je Tužilaštvo BiH kao prvog svjedoka ispitalo inspektora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Senaida Muminovića, koji je kazao da je s kolegama iz Francuske radio na istrazi u predmetima protiv porodica Salčinović i Hamidović iz Zenice.

“Radi se romskoj porodici za koju smo operativnim radom uvidjeli da žive luksuznim životom a da nemaju redovna primanja. Istragom je utvrđeno da dobivaju novac od osoba iz Evropske unije. Nakon toga nas je kontaktirao oficir za vezu iz francuske ambasade u BiH, koji nam je rekao da imaju problem džepne krađe, pa je pokrenuta istraga”, izjavio je Muminović.

Prema Muminoviću, istragom je utvrđeno da je preko dva miliona eura prebačeno iz Pariza u Zenicu.

Nakon formiranja zajedničkog istražnog tima s Francuskom, kako je rekao Muminović, došlo je do privođenja nekih osoba u Parizu.

“Mi smo uvidjeli da iako prilikom privođenja nisu imali putne isprave, da su se nakon nekoliko dana pojavili u BiH i da su doputovali s putnim listovima koje su u konkretnom slučaju dobili od Konzularnog odjeljenja Ambasade u Francuskoj”, kazao je svjedok.

Istragom u Francuskoj, prema Muminoviću, utvrdilo se da su se osobe iz ovih romskih porodica sastajale s Hamidičevićem, te da im je on izdavao putne listove za 300 do 800 eura.

“Poslije tih posebnih istražnih radnji, Hamidičević je uhapšen u BiH… Tokom ispitivanja je imao profesionalan odnos. Bio je kooperativan, i čak je i priznao u određenim slučajevima da je to radio”, rekao je Muminović.

Naredno ročište zakazano je za 10. juni.

Denis Džidić