Ponedjeljak, 21 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na statusnoj konferenciji u postupku protiv četvorice optuženih za zločine počinjene na području Sanskog Mosta raspravljano je o prijedlozima dokaza Odbrana.

Govoreći od prijedlogu dokaza Odbrane prvooptuženog Gorana Mrđe, tužiteljica Olivera Đurić je kazala da ima dosta svjedoka sa nepotpunim ličnim podacima, kao i da nisu precizirane okolnosti na koje će svjedočiti.

Đurić je ocijenila da je predloženo previše svjedoka na okolnosti alibija i karaktera optuženog, te da su neki materijalni dokazi irelevantni.

Braniteljica Gorana Mrđe Tatjana Savić je istakla da je dovoljno precizirala okolnosti na koje će svjedoci davati iskaze. Ona je navela da će joj za saslušanje predloženih svjedoka i vještaka biti potrebno četiri do pet ročišta.

Tužilaštvo BiH tereti Gorana, Milorada i Ranka Mrđu te Mileta Kokota za učešće u zločinima počinjenim nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, uključujući ubistva, silovanja, premlaćivanja, pljačkanja i druga psihička i fizička zlostavljanja počinjena na području Sanskog Mosta u periodu od 1992. do 1994. godine.

Kako stoji u optužnici, oni su zločine počinili kao pripadnici Šeste sanske pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Ranko Dakić, advokat Milorada Mrđe, kazao je da je predložio tri svjedoka, za čije saslušanje je potrebno jedno ročište. Tužiteljica Đurić je također navela da u ovom prijedlogu ima nepotpunih ličnih podataka, te da nisu precizirane okolnosti na koje će svjedoci biti saslušani.

Odbrana trećeoptuženog Ranka Mrđe je kazala da će im za iznošenje dokaza biti potrebna dva ročišta, dok je Odbrana Mileta Kokota rekla da neće imati dokaza.

Suđenje će se nastaviti 19. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona